Sağlık turizmi kapsamında olan turistlerin seyahatlerinde hastalık/rehabilitasyon hizmetlerinin web ve mobil uygulamalar ile takibi: Diyaliz hasta takip sistemi
Monitoring of disease/rehabilitation services through web and mobile applications for tourists within the scope of health tourism: Dialysis patient tracking system
- Tez No: 855759
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sağlık Kurumları Yönetimi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sağlık turizmi, hastaların tedavi ve iyileşme süreçlerini genellikle daha uygun maliyetli veya uzmanlık seviyesi yüksek olan yabancı destinasyonlarda gerçekleştirmelerini kapsayan, hızla büyüyen bir sektördür. Bu alandaki gelişmeler, hem hastalar için önemli faydalar sağlamakta hem de ev sahibi ülkelerin ekonomilerine önemli katkılarda bulunmaktadır. Bu çalışma, sağlık turizmi kapsamında, özellikle diyaliz hastalarının seyahat sırasında sağlık ve rehabilitasyon hizmetlerinin takibine odaklanmaktadır. Sağlık turizminin, yerel sağlık hizmetleri, turizm ve ilgili sektörlerde iş yaratma, gelir artışı ve uluslararası itibar kazanma gibi ekonomik etkileri ele alınmıştır. Bu Çalışma, diyaliz hastalarının seyahatleri sırasında karşılaştıkları zorlukları, ihtiyaçları ve beklentileri derinlemesine incelemekte ve bu sürecin web ve mobil uygulamalar aracılığıyla nasıl iyileştirilebileceğini araştırmaktadır. Bu bağlamda, geliştirilen web ve mobil uygulama, hastaların günlük rutinlerini, randevularını ve sağlık durumlarını etkin bir şekilde takip etmelerini sağlamaktadır. Uygulama, hastaların tedavi takvimi, sıvı, kilo, ateş, ilaç, aşı ve tahlil yönetimi, dokümantasyon arşiv yönetimi gibi konularda kolaylık sağlar. Ayrıca, hastaların yetkilendirdikleri diyaliz merkezleri ile bu bilgileri paylaşarak, hizmet alımını kolaylaştırmakta ve tedavi süreçlerinin daha verimli yönetilmesine olanak tanımaktadır. Tez Çalışması ile diyaliz hastaları için özel olarak tasarlanmış bir web ve mobil uygulama prototipi geliştirilmiştir. Bu uygulama, kullanıcı dostu bir arayüz ile uluslararası hastaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Uygulama ile hastaların tedavi süreçlerini daha rahat ve güvenli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olarak sağlık turizmi sektörünün ekonomik büyümesine ve ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Health tourism is a rapidly growing sector that encompasses patients undergoing treatment and recovery processes in foreign destinations, often due to more cost-effective options or higher levels of expertise available. Developments in this field not only provide significant benefits for patients but also contribute substantially to the economies of host countries. This study focuses on monitoring health and rehabilitation services for dialysis patients during their travels within the scope of health tourism. The economic impacts of health tourism, such as job creation in local health services, tourism, related sectors, revenue growth, and international reputation enhancement, are addressed. This research delves deeply into the challenges, needs, and expectations faced by dialysis patients during their travels, exploring how these can be improved through web and mobile applications. In this context, the developed web and mobile application enables patients to effectively track their daily routines, appointments, and health status. The application facilitates the management of treatment schedules, fluid, weight, temperature, medication, vaccination, and test results, as well as documentation and archive management. Additionally, by sharing this information with authorized dialysis centers, the application simplifies the process of receiving services and enables more efficient management of treatment processes. With this thesis work, a prototype web and mobile application specifically designed for dialysis patients has been developed. This application, designed with a user-friendly interface, aims to meet the needs of international patients. By assisting patients in managing their treatment processes more comfortably and safely, the application is intended to contribute significantly to the economic growth of the health tourism sector and the national economy.