Demodeks enfestasyonu ile tiroid otoimmünitesi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between demodex infestation and thyroid autoimmunity
  1. Tez No: 855769
  2. Yazar: MUHAMMED BURAK YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP ERTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Demodeks akarları, insan derisinde özellikle ve pilosebase ünitelerinde kommsensal olarak yaşayan mikroflora üyesi ektoparazitlerdir ve sayıları belli seviyenin üzerine çıktığında konakçı ile ilişkisini parazitizme çevirerek demodikozis hastalığına neden olurlar. Demodikozis, primer olarak veya çeşitli immünsüpresif hastalıklar ve tedavilere bağlı sekonder olarak ortaya çıkabilir. Deri, öte yandan tiroid hormonları açısından önemli bir hedef organdır. Tiroid hormonları, deri üzerinde reseptörlere sahiptir ve nükleer sinyaller yoluyla başta epidermis proliferasyonu ve inflamasyon olmak üzere birçok immün aracılı etkiye sahiptir. Tiroid hormonlarındaki değişikliklerin deri üzerinde birçok klinik etkisi mevcuttur. Çalışmamızda, demodikozis kliniğinde sık görülen bulgulardan kserozis, spinülat ve dikensi cilt yapısı, papüller ve pürüzlü cilt görünümünün, otoimmün tiroid hastalıklarında da görülebilmesi ve otoimmün tiroid hastalığı patogenezinde meydana gelen ve iç içe geçmiş görünen immün disregülasyon ve immünsüpresyon durumlarının demodikozis kolonizasyonunun artması ve inflamatuar sürecin tetiklenmesi ile klinik bulgulara yol açabilmesi hipotezinden yola çıkarak, demodikozis hastalarında otoimmün tiroid hastalığı gelişebilme riski ortaya konmaya çalışılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamız; Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevî Hastalıkları Polikliniklerine Eylül 2019 – Eylül 2023 tarihleri arasında başvuran, 18-95 yaş arası ve Demodikozis yahut Rosacea tanısı almış toplam 2304 hastadan, son bir yıl içerisinde demodeks tahlilleri ile tiroid hormon ve otoimmünite paneli birlikte istenen ve poliklinik başvurusundan önceki son bir ay içerisinde herhangi sistemik veya topikal akarisidal tedavi almamış olan 201 hasta ile planlandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Demodex mites are ectoparasites that are members of the microflora living commensally on human skin, especially in the pylosebaceous units, and when their numbers exceed a certain level, they cause demodicosis by parasitising the host. Demodicosis may occur as a primary disease or secondary to various immunosuppressive diseases and treatments. On the other hand, the skin is an important target organ for thyroid hormones. Thyroid hormones have receptors on the skin and have many immune-mediated effects, especially epidermis proliferation and inflammation through nuclear signalling. Changes in thyroid hormones have many clinical effects on the skin. In our study, based on the hypothesis that xerosis, spinulate and prickly skin structure, papules and rough skin appearance, which are common findings in the demodicosis clinic, can also be seen in autoimmune thyroid diseases, and that immunodysregulation and immunosuppression states that occur in the pathogenesis of autoimmune thyroid disease and appear to be intertwined may lead to clinical findings with increased demodicosis colonization and triggering of the inflammatory process. The risk of developing the disease has been tried to be revealed. Material and Method: Our work was conducted of a total of 2304 patients between the ages of 18-95 who were diagnosed with Demodicosis or Rosacea, who applied to Kayseri City Training and Research Hospital Dermatology and Venereal Diseases Outpatient Clinics between September 2019 and September 2023, 201 patients who were requested together with demodex assays and thyroid hormone and autoimmunity panel in the last year and who did not receive any systemic or topical acaricidal treatment in the last month before the outpatient clinic admission.