Çocukluk çağı malnütrisyonu ve malignitelerinde Demodex folliculorum ve Demodex brevis görülme sıklığı
Prevalence of Demodex folliculorum and brevis in protein energy malnutrition and childhood malignancies
- Tez No: 281875
- Danışmanlar: PROF. DR. M. AYŞE SELİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çocukluk Çağı Malnütrisyonu ve Malignitelerinde Demodex folliculorumve Demodex brevis Görülme SıklığıGiriş ve amaç: Demodikozis kıl folikülü akarı olarak bilinen D. follikülorumve D. brevis'in neden olduğu bir parazit hastalığıdır. İnsandan insana yakın temaslabulaşırlar. Demodeks tüm dünyada yaygındır ve sıklığı yaşla artmaktadır. Demodex sppkaşıntı, kızarıklık, eritem, dermatit ve akne, blefarit saçlarda dökülme, favus vb. klinikbulgulara neden olur. Çocuklarda demodeks ile ilgli çalışmalar az olmasına karşınimmün yetersizliği olan çocukların rozasea lezyonlarında ve lösemili çocuklarda D.follikulorum bildilmiştir. Literatürde immün yetmezliğin nedenlerinden biri olan proteinenerji malnütrisyonunda Demodex spp varlığını araştıran bir çalışmaya yoktur. Biz buçalışmamızda gün geçtikçe önemi artan ve immün yetersizlik durumlarında potansiyelbir risk olabileceği vurgulanan D. folliculorum ve D. brevis'in protein enerjimalnütrisyon tanısı almış çocuklar ve çocukluk çağı malignitelerinde görülme sıklığını,klinik bulgu oluşturup oluşturmadığını ve demodeks varlığına katkıda bulunandemografik ve klinik özellikleri saptamayı amaçladık.Gereç ve yöntem: Hasta gruplarını İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp MerkeziÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı poliklinik ve servislerinde Nisan 2009-Ağustos 2010 tarihleri arasında takip edilen yaşları 10 - 201 ay arasında değişen proteinenerji malnütrisyon tanısı almış 100 çocuk hasta ile 25 - 207 ay arası çocukluk çağımalignitesi tanısı almış 31 hasta oluşturdu. Kontrol grubunu ise immün süpresif durumu,71kronik hastalığı ve malnütrisyonu olmayan 25-201 ay arasında 63 çocuk oluşturdu. Tümolguların hikâye, fizik muayene, antropometrik ölçümleri, rutin laboratuvar vehematolojik bulguları kaydedildi. Standart yüzeysel deri biyopsisi (SYDB) yöntemiyleyanak, burun alın ve çene bölgesinden Demodex spp bakıldı.Bulgular: Kontrol grubunda bir hastada(%1,6), malnütrisyon grubunda 25 (%25)ve malignite grubunda 10 (%32,3) hastada demodeks saptandı. Malnütrisyon grubunda18 hastada (%18) yanak, üç hastada (%3) alın, dört hastada (%4) burun, malignitegrubunda yedi hastada (%22,6) yanak, iki hastada (%6,5) burun ve bir hastada (%3,2)alında demodeks saptandı. Malnütrisyon grubunda demodeks olgularının 11'inde(%11)tek bölgede, 14'ünde (%14) birden fazla bölgede, malignite grubunda ise yedisinde(%22,6) bir bölgede, 3'ünde (%9,7) birden fazla bölgede saptandı. Her üç grupdemodeks pozitifliği (p=0,001), görülen bölge (p=0,001) ve görülen bölge sayısı(p=0,001) olarak karşılaştırıldığında istatistiksel fark bulundu.Kontrol grubunda bir olguda (%1,6), malnütrisyon grubunda 19 olguda (%19) vemalignite grubunda sekiz olguda (%25,8) D. follculorum saptanırken, malnütrisyongrubunda altı olguda (%6) ve malignite grubunda ise iki olguda (%6,5) D. folikülorumve brevis birlikte saptandı. Tüm olgular demodeks görülme riski açısından multilojistikbinary yöntemi ile değerlendirildi. Malnütrisyon varlığının (p=0,006) demodekspozitifliğini 17,37 kat, malignite varlığının (=0,002) demodeks riskini 27,29 kat artırdığı,sosyoekonomik düzey düşüklüğünün (p=0,037) demodeks riskini 2,30 kat artırdığısaptandı.Sonuç: Çocuklarda erişkinlere göre daha az sıklıkla görülen demodeks enfestasyonu,çocukluk çağı malnütrisyonu ve malignitelerinde hastaların 1/4'ü ile 1/3'ünde görülenfırsatçı bir durumdur. Belirgin bir dermatolojik bulgu vermemekle birlikte, ciltbulgularının ön planda olduğu kwashiorkorlu hastalarda yapılacak çalışmalarınpatogenezin anlaşılmasında faydalı olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Demodicozis is a parasitic disease caused by D.folliculorum and D. brevis which are known hair follicle mites. It is transmitted fromperson to person by close contact. Demodicosis is common all over the world and itsfrequency increases with age. Demodex spp causes different clinical findings such asitching, redness, erythema, dermatitis and acne, blepharitis, hair loss, favus, etc. Despitefew studies related to the Demodex in children, D. follikulorum have been reported inlesions of rosacea of children with leukemia and immune deficiency. There is not any astudy researching the presence of Demodex spp in malnutrition. In this study we aimedto determine the prevalence of D. folliculorum and brevis in childhod maligniencies andprotein energy malnutrition and to determine the clinical findings, if exists, andcontributory factors to the presence of Demodex.Materials and methods: The study included 100 children with protein and energymalnutrition, 31 children with malingnancy and 63 children without immun deficiencymalnutrition or chronic diseases. History, physical examination, antropometricmeasures, and routine laboratory findings were recorded. Demodex spp was invastigatedwith the standard superficial skin biopsies.Results: Demodex was found in one patient (1.6%) in the control group, 25patients (25%) in the malnutrition group, and ten patients (%32.3) in the malignantgroup. In malnutrition group, Demodex was found on cheek, forehead and nose in 8%,3%, and 4%, respectively. In malignancy group Demodex was found on cheek, nose andforehead in 22.6%, 6.5%, and 3.2%, respectively. In malnutrition group Demodex wasfound only one region and in more than one region in 11% and 14%, respectively.İnmalignancy group Demodex was found only in one region and in more than one regionin 22.6% and 9.7%, respectively. Demodex positivity (p =0.001), region (p =0.001), andthe number of regions (p =0.001) were found between different the groups. D.foliculorum was found in one patient of the control group (1.6%), in 19 patients of themalnutrition group (19%) and at in eight patients of the malignancy group (25.8%) andD. folikülorum and D. brevis were found in six patients of the malnutrition group (6%)and two cases of the malignancy group (6.5%). The risk of Demodex was assessed bybinary multi logistic analysis. The incidence of Demodex was increased 17.37 fold inmalnutrition (p = 0.006), 27.29-fold in malignancy (p= 0.002) and 2.30-fold in the lowsocioeconomic status (p = 0.037).Conclusion: Compared to Demodex infestation, which is rather rare in childrencompared to adults, was detected in ¼ and 1/3 of children with malnutrition andmalinancy respectively. Although there are no skin findings, the studies in patients withkwashiorkor would be helpful in useful understanding Demodex pathogenesis.