Ticari faaliyetlerinde insansız hava aracı kullanan işletmelerin insansız hava aracı satın alımındaki önceliklerinin belirlenmesi: AHP ve TOPSIS yöntemi
Determining the priorities of businesses using unmanned aircraft in commercial activities in the purchase of unmanned aircraft: AHP and TOPSIS method
  1. Tez No: 855779
  2. Yazar: ÖZCAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde sivil insansız hava araçlarına (İHA) ulaşımın kolaylaşması ile bu araçların çeşitli sektörlerdeki kullanımında önemli bir artış meydana gelmiştir. Sivil İHA'lar artık nakliyeden fotoğrafçılığa, güvenlik önlemlerinden tarımsal ilaçlamaya kadar birçok alanda kullanılmaya başlamış ve hızlı bir gelişme göstermiştir. İşletmeler de ticari faaliyetlerini İHA'lar ile gerçekleştirerek maliyet, işgücü ve zaman gibi birçok unsurda rekabet avantajı sağlamak istemektedir. Kullanım oranı sürekli artan İHA'ların ilerleyen yıllarda bugünden çok daha fazla ticari hayatta yer alacağı, etkin bir unsur haline geleceği öngörülebilmektedir. Bu nedenle Türkiye'deki karar vericilerin belirlediği kısıtlar çerçevesinde İHA'larla ticari faaliyet gerçekleştirmek konusundaki süreçler ile İHA'larda bulunan teknik kabiliyetlerin gösterdiği farklılıklar İHA satın alımındaki önceliklerin belirlenmesi hususunu önemli hale getirmiştir. Bu çalışmada, İHA kullanımına yönelik kural ve prosedürler ile İHA'ların temel teknik kabiliyetleri incelenmiş, bu unsurların İHA satın alımına etkisi çok kriterli karar verme yöntemlerinden (ÇKKV) olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve İdeal Çözüme Benzerlik Yoluyla Tercih Sıralama Tekniği (TOPSIS) yöntemiyle belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the easier access to civilian unmanned aerial vehicles (UAVs), there has been a significant increase in the use of these vehicles in various sectors. Civilian UAVs have now begun to be used in many areas, from transportation to photography, from security measures to agricultural spraying, and have shown rapid development. Businesses also want to gain competitive advantage in many factors such as cost, labor and time by carrying out their commercial activities with UAVs. It can be predicted that UAVs, whose usage rate is constantly increasing, will take part in commercial life much more than today and will become an effective element in the coming years. For this reason, the differences between the processes for carrying out commercial activities with UAVs within the constraints determined by the decision makers in Turkey and the technical capabilities of UAVs have made it important to determine the priorities in UAV purchases. In this study, the rules and procedures for the use of UAVs and the basic technical capabilities of UAVs were examined, and the effects of these elements on UAV purchases were analyzed using the Analytical Hierarchy Process (AHP) and the Preference Ranking Technique by Similarity to the Ideal Solution (TOPSIS), which are multi-criteria decision-making methods (MCDM). was tried to be determined by the method.