Konvansiyonel, dijital ölçü yöntemleri ve CBCT verileri kullanılarak üretilen CAD-CAM onley restorasyonların marjinal adaptasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of marginal adaptations of CAD-CAM onlay restorations manufactured using conventional, digital impression methods and CBCT data
  1. Tez No: 855780
  2. Yazar: BARIŞ KANDEHİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAD ÇULHAOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
CAD-CAM teknolojisi diş hekimliğine hız ve üretim konusunda büyük avantaj sağlamaktadır. Dental restorasyonların üretim yöntemlerine dair literatürde birçok çalışma bulunmasına rağmen, CBCT (Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi) ile elde edilen verilerin kullanıldığı dijital üretimlerin başarısına yönelik çalışmalar sınırlıdır. Bu in vitro çalışmada CBCT kullanılarak elde edilen dijital verilerle üretilen CAD-CAM (Computer Aided Design, Computer Aided Manufacturing: Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar Destekli Üretim) onley restorasyonların; konvansiyonel ve dijital ölçü yöntemleri ile elde edilen veriler yardımı ile üretilen CAD-CAM restorasyonlarla karşılaştırmalı olarak marjinal uyumu değerlendirilmiştir. Ortodontik ve periodontal nedenlerle çekilmiş, 12 adet intakt molar diş üzerinde standartlara uygun onley preparasyonu yapıldı. Prepare edilmiş örnekler 3 gruba ayrıldı. İlk gruptan A-tipi silikon Elite HD+ Putty Soft Fast Set (Zhermack, Badia Polesine, İtalya) ve Elite HD+ Light Body Fast Set (Zhermack, Badia Polesine, İtalya) ile 2. gruptan ağız içi tarayıcı ile ölçü alındı. 3Shape (TRIOS 3, Copenhagen, Denmark). Son grupta 0.125 mm voksel çözünürlük ayarlarında CBCT ile elde edilen DICOM (Digital Imaging and Communication in Medicine: Tıpta Dijital Görüntüleme ve İletişim) verileri yazılım vasıtasıyla STL (Standard Tessellation Language: Standart Mozaikleme Dili) formatına çevrildi. Tarayıcı ve CBCT taramalarından elde edilen 3D görüntüler CAD yazılımına ExoCAD (Exocad Dental CAD2.2, Exocad GmbH, Darmstadt, Germany) gönderildi ve onley restorasyon tasarımı tamamlandı. Lityum disilikat IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Almanya) bloklarından onley restorasyonları frezelemek için CAM yazılımına bilgi gönderildi. Her 3 ölçü yöntemi ile hazırlanan restorasyonlar modellere yerleştirildi ve Mikro-BT ölçüm yöntemi ile analiz edilerek değerlendirildi. Bu çalışmanın sınırları dahilinde, konvansiyonel, ağız içi tarayıcı ve CBCT verileri kullanılarak üretilen onley restorasyonlarının marjinal uyumları değerlendirilmiş olup; her 3 ölçü yöntemi ile üretilen onley restorasyonların klinik olarak kabul edilebilir değerlerde olduğu, en uyumlu restorasyonların intraoral tarayıcı ölçü yöntemi ile üretilen grupta olduğu en düşük uyum değerlerinin CBCT ölçü yöntemi ile üretilen restorasyonlarda olduğu sonucuna varıldı. Bu çalışmadan elde edilen bulguların desteklenmesi için gelecekte daha fazla in vitro ve in vivo çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
CAD-CAM technology provides significant advantages to dentistry in terms of speed and production. While there are numerous studies in the literature on the production methods of dental restorations, research on the success of digital productions data obtained by CBCT (Cone Beam Computed Tomography) remains limited.In this in vitro study, the marginal fit of CAD-CAM (Computer Aided Design, Computer Aided Manufacturing) fabricated restorations using CBCT data were comparatively evaluated with the marginal fit of restorations produced with conventional and digital impression techniques. 12 intact molar teeth without any caries extracted for orthodontic or periodontal reasons were obtained onlay preparation were made. The prepared samples were divided into 3 groups. Impressions were made with A-type silicone Elite HD+ Putty Soft Fast Set (Zhermack, Badia Polesine, Italy) and Elite HD+ Light Body Fast Set (Zhermack, Badia Polesine, Italy ) for the first group and with an intraoral scanner 3Shape (TRIOS 3, Copenhagen, Denmark) for the second group. In the last group, DICOM data obtained using CBCT with voxel resolution setting of 0.125 mm was converted to STL (Standard Tessellation Language) using software. 3D images obtained from scanner and CBCT scans were sent to the CAD software ExoCAD (Exocad Dental CAD2.2, Exocad GmbH, Darmstadt, Germany) and the onley restoration design was completed. In order to mill onley restorations from lithium disilicate (IPS e.max CAD) blocks data were sent to CAM software. Restorations prepared in all 3 groups were placed in models and were analyzed using Micro-CT measurement method. Within the limits of this study, the marginal fit of onlay restorations produced using conventional, intraoral scanner and CBCT data were evaluated. It was concluded that onlay restorations produced with all 3 methods were clinically acceptable, the most compatible restorations were in the method produced with an intraoral scanner method, and the lowest compliance values were in the restorations produced with CBCT method.Further in vitro and in vivo studies are needed in the future to support the findings of this study.