Farklı sorgulama çeşitlerinin öğrencilerin basınç konusundaki akademik başarıları üzerindeki etkisi
The effect of different types of questioning on the academic achievement of students on pressure
  1. Tez No: 855782
  2. Yazar: BERKAY ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK SALİHA KARAL EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Öğrenenlerin araştırma sorularını veri analizi yoluyla yanıtladıkları aktif bir öğrenme süreci olan bilimsel sorgulamanın öğrenmeye olumlu katkısı nedeniyle fen öğretim programlarının uygulamaları içerisinde yer almaktadır. Fen öğretiminde bilimsel sorgulamanın kullanılması öğrenmenin sorumluluğunun öğretmenden öğrenciye, ardından tekrar öğretmene geçtiği bir öğrenme ortamı gerektirmektedir. Bu geçişlerde yer alan rehberlik boyutuna göre farklılaşan sorgulama çeşitlerinin öğrenenlerin akademik başarıları üzerindeki etkilerinin araştırmayı amaçlayan bu çalışma 8.sınıf seviyesi Basınç ünitesinin öğretimi sırasında yürütülmüştür. Doğrulayıcı, yapılandırılmış, rehberlikle ve açık uçlu sorgulamaya dayalı öğretim uygulamaları dört farklı sınıftan toplam 88 öğrenci ile yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol grupsuz yarı deneysel yöntemin kullanıldığı çalışmada veri toplama aracı olarak bir başarı testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kruskall-Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Sorgulama grupların ön test ve son testlerini kıyaslamada Wilcoxon Sıralı işaretler testi kullanılmıştır. Bulgular tüm sorgulama çeşitlerinin öğrenenlerin Basınç konundaki akademik başarılarına etkisi olmakla birlikte en fazla rehberlikle sorgulamanın etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Scientific inquiry, which is an active learning process in which learners answer research questions through data analysis, is included in the practices of science teaching programs due to its positive contribution to learning. The use of scientific inquiry in science teaching requires a learning environment where the responsibility for learning passes from the teacher to the student and then back to the teacher. This study, which aims to investigate the effects of questioning types that differ according to the guidance dimension in these transitions on the academic success of learners, was conducted during the teaching of the Pressure unit at the 8th grade level. Verifying, structured, guided and open-ended inquiry-based teaching practices were carried out with a total of 88 students from four different classes. An achievement test was used as a data collection tool in the study, in which the pretest-posttest semi-experimental method without a control group, one of the quantitative research methods, was used. Kruskal-Wallis and Mann Whitney U tests where used to analyze the data. Wilcoxon ranked signs test was used to compare the pre-test and post-tests of the questioning groups. The findings showed that although all types of questioning had an impact on students' academic achievement in the subject of Pressure, guided questioning was the most effective.