Fen bilimleri öğretmenlerine yönelik 3 boyutlu yazıcılarla model hazırlama konusunda verilen çevrim içi eğitimin etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of online training on preparation of models with 3D printers for science teachers
  1. Tez No: 855795
  2. Yazar: BÜŞRA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilimleri öğretmenlerine yönelik 3B yazıcılarla model hazırlama konusunda verilen çevrimiçi eğitimin etkililiğinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı Giresun ilindeki ortaokullarda görev yapmakta olan 13 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden program etkileri durum çalışması desenine göre yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak fen bilimleri öğretmenlerinin model ve modelleme hakkındaki görüşlerini belirleme formu, 3B yazıcılarla ilgili görüşlerini belirleme formu, 3B yazıcılarla model hazırlamaya yönelik verilen çevrimiçi eğitimin değerlendirilmesine yönelik görüşme formu, yansıtıcı günlükler ve 3B yazıcılarla ilgili öğretmen sormaca formu kullanılmıştır. Araştırmada fen bilimleri öğretmenlerine yönelik 3B yazıcılarla model hazırlama konusunda verilen çevrimiçi eğitimin, öğretmenlerin 3B, model ve modelleme ile ilgili görüşlerini olumlu bir şekilde değiştirdiği ve öğretmenlerin çevrimiçi eğitimi genel olarak etkili olarak değerlendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the effect of online training on preparing models with 3D printers on science teachers' opinions about 3D printers, models and modeling, and their beliefs about 3D printers. The study group of the research consists of 13 science teachers working in secondary schools in Giresun province, affiliated with the Ministry of National Education (MNE). The research was conducted according to the qualitative research method. In the study, a form to determine the opinions of science teachers about models and modeling, an interview form about 3D printers, an interview form to evaluate the training given to prepare models with 3D printers, reflective diaries and a teacher questionnaire about 3D printers were used as data collection tools. The findings obtained in the research were subjected to content analysis. The study concluded that science teachers' beliefs about 3D printers have indeed changed positively. As a result of the interview form, it was determined that preparing a 3D model has disadvantages such as being time-consuming, not being able to reach every student and lack of infrastructure. It was concluded that the use of 3D printers in science classes has contributions. They offered suggestions for face-to-face implementation of model preparation training with 3D printers. In the research, the fact that model preparation with 3D printers was carried out as a planned and applicable process positively affected the opinions of science teachers.ktır