Fen eğitiminde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılmasına yönelik öğrenci, öğretmen ve veli görüşleri
Student, teacher and parents' views on the use of out-of-school learning environments in science education
  1. Tez No: 855794
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Literatürde fen eğitiminde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılmasına yönelik çalışmalar incelendiğinde; fen bilimleri öğretmenlerinin, öğrencilerin, fen bilimleri öğretmen adaylarının, sınıf öğretmeni adaylarının, velilerin hatta yöneticilerin görüşlerinin ayrı ayrı belirlendiği görülmektedir. Ancak fen eğitiminde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılmasına yönelik öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerinin birlikte ele alındığı bir araştırmaya ise rastlanılmamıştır. Fen eğitiminde okul dışı öğrenme ortamları ile ilgili öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerinin birlikte incelenmesi, okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılmasının kabul edilme düzeyini belirlemeye yardımcı olabilir. Öğrenci ve öğretmenler kadar veliler de eğitim öğretim sürecinin önemli bir paydasına sahiptir. Bu araştırmanın amacı fen eğitiminde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılmasına yönelik öğrenci, öğretmen ve veli görüşlerini belirlemektir. Araştırma bütüncül çoklu durum çalışması yöntemine göre yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, 2022-2023 eğitim öğretim yılının bahar yarıyılında İstanbul ili Ataköy ilçesindeki bir ortaokulda öğrenim gören 30 8. sınıf öğrencisi, aynı ilçede bulunan ortaokullarda görev yapmakta olan 30 fen bilimleri öğretmeni ve bu ortaokullarda çocuğu 8. sınıfta öğrenim gören 30 veliden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrenci görüşme formu ve yarı yapılandırılmış öğretmen ve veli görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nitel veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin, fen bilimleri öğretmenlerinin ve velilerin genel itibariyle fen eğitiminde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanılmasına ilişkin az da olsa kaygılarının olmasına rağmen genel itibariyle olumlu görüşlere sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçların paralelinde bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When examining the studies on the use of out-of-school learning environments in science education in the literature, it was observed that the views of science teachers, students, prospective science teachers, prospective classroom teachers, parents, and even administrators were separately identified. However, no research has been encountered that collectively examined the views of students, teachers, and parents regarding the use of out-of-school learning environments in science education. Examining the views of students, teachers, and parents regarding out-of-school learning environments in science education together can help determine the level of acceptance of the use of out-of-school learning environments. Parents, as well as students and teachers, are important stakeholders in the educational process. The purpose of this research was to determine the views of students, teachers, and parents regarding the use of out-of-school learning environments in science education. The research was conducted according to the comprehensive multiple case study method. The study group of the research consists of 30 8th-grade students attending a secondary school in the Ataköy district of Istanbul during the spring semester of the 2022-2023 academic year, 30 science teachers working in schools in the same district, and 30 parents whose children are studying in the 8th grade in these secondary schools. In the research, a student interview form and semi-structured teacher and parent interview questions were used as data collection tools. The qualitative data obtained in the research were analyzed using content analysis method. As a result of the study, it was concluded that although there are some concerns of 8th-grade secondary school students, science teachers, and parents regarding the use of out-of-school learning environments in science education, they generally have positive views. In line with these results, some recommendations have been made.