Legitimacy of permaculture entrepreneurship in Turkey as a sustainable living place design science from institutional theory perspective
Kurumsal teori açısından sürdürülebilir yaşam alanı tasarım bilimi olarak Türkiye'deki permakültür girişimleri ve meşruluk kaynakları
  1. Tez No: 855809
  2. Yazar: HALİS YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHANGİR GÜMÜŞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, Türkiye'de permakültürden ilham alan girişimlerin kurumsal girişimcilik çerçevesinde meşruiyetine odaklanmaktadır. Permakültür hareketinin Türkiye'deki yayılımı ve güncel durumu tespit edilmiş olup, permakültürün sürdürülebilir bir yaşam alanı tasarım bilimi olarak meşrulaştırılması için permakültür girişimcilerinin biyografilerinden, motivasyonlarından ve girişimlerinden yararlanmaktadır. Araştırma kapsamında 1300 permakültür uygulayıcısı tespit edilmiş olup, 55 permakültür girişimi belirlenmiştir. 21 girişimcinin anket yoluyla katılım sağladığı araştırmaya permakültür alanında aktif rol alan 12 kurumsal girişimci ile 35 dakikalık çevrimiçi röportaj gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda permakültür topluluğundaki tanımsal zıtlıklar, girişimlerin temel kaynak ihtiyaçları, Türk permakültür girişimcilerinin sosyo-ekonomik özellikleri ve meşruiyet kaynakları belirlenmiştir. Bulguların nitel analizinde tematik analiz ve kelime haritalarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the legitimacy of permaculture inspired startups in Turkey within the institutional entrepreneurship framework. It aims to detect the extent of the permaculture movement in Turkey. Paper utilizes permaculture entrepreneur's biographies, motivations and efforts for legitimization of permaculture as a sustainable living place design science. Within the scope of the study, 1300 permaculturists detected, 55 permaculture applied startups identified, 21 entrepreneurs' responses collected via survey and, 12 active members of the community were interviewed with 35 minutes online meetings. As a result of the research the diversity in the permaculture community for the definition, key resources utilized for enterprises, socio-economical features of Turkish permaculture entrepreneurs and legitimacy sources identified. Thematic analysis and word maps are utilized for qualitative analysis of the findings.