Legitimacy of International Authorities: A Reason-Based and Institutional Approach
Uluslararasi Otoritelerin Meşruiyeti: Neden Odakli ve Kurumsal Bir Yaklaşım
  1. Tez No: 982539
  2. Yazar: GÜRKAN ÇAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GIANLUIGI PALOMBELLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Scuola Superıore Dı Studı Unıversıtarı E Dı Perfezıonamento Sant'anna Dı Pısa
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde, uluslararası kurumların (örneğin Dünya Ticaret Örgütü) devletlerin pratik akıl yürütmelerini yönlendirmek, yetki alanlarını belirlemek ve iç yapılarını etkilemek suretiyle önemli bir otorite icra ettikleri artık teslim edilmektedir. Küreselleşmenin derinleşmesi ve uluslararası hukuki alanın bütünleşmesiyle birlikte uluslararası otoritelerin meşruiyetine ilişkin tartışmalar da ivme kazanmıştır. Bu durum, daha anayasal, demokratik, hesap verebilir ve şeffaf uluslararası örgütlere yönelik çağrılarda açıkça gözlemlenmektedir. Bununla birlikte söz konusu kavramların çoğu, esasen devlete ve onun bütüncül hukuk düzenine özgü sorunlara yanıt olarak geliştirilmiştir. Bu nedenle, uluslararası otoritelerin saygı ve itaati hak edip etmediğini değerlendirebilmek için anayasalcılık ya da demokrasiye değil, öncelikle bir meşruiyet teorisine ihtiyaç bulunduğu kanaatindeyim.
Özet (Çeviri)
Today, it goes without saying that international institutions (e.g., the World Trade Organization) exert significant authority over states by shaping their practical reasoning, determining their scope of authority and influencing their domestic structure. Concerns about the legitimacy of international authorities have gained significant attention with the deepening of globalization and integration of the international legal space, as it is clearly manifested by the recent calls for more constitutional, democratic, accountable, and transparent international organizations. Yet those concepts are developed in response to different problems many of which are endemic to state and its comprehensive legal order. As such it seems clear to me that we need a theory of legitimacy not constitutionalism or democracy to appraise whether international authorities are worthy of our respect and obedience. I contend that the service conception of authority (the SC) which suggests that authority is legitimate only if it acts in the service of its subjects and promotes their autonomy is the best theory of legitimacy at our disposal. For it avoids assigning an intrinsic value to democracy, participation, consent, or constitutionalism and assumes that all authorities are instrumental in serving the interest of their subjects. When international authorities are treated as instruments to solve certain international and domestic problems, it turns out to be clear that they can be legitimate when they discharge the tasks entrusted to them. For instance, international human rights authorities are created to solve domestic protection of human rights after states fail to do so, and international and regional trade authorities are created to solve coordination problems between states and help them benefit collectively from global or regional free trade.