Ortaokul düzeyinde sosyal bilgiler dersi içeriğinin anlaşılmasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri: Iğdır ili örneği
Problems encountered in understanding the content of social studies course at secondary school level and solution suggestions: The case of Iğdır province
- Tez No: 855818
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı Iğdır il ve ilçe genelinde bulunan ortaokullarda görev yapan Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin, Sosyal Bilgiler öğretiminde karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve elde edilen sonuçlara göre çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmanın örneklem grubu Iğdır ili merkez ve ilçelerinde görev yapan 136 Sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda likert tipi ölçek kullanılmıştır. Ortaokul öğrencilerinden toplanan veriler SPSS 25 istatistik programı tarafından analiz edilmiştir. Çalışma sonunda öğrenci kaynaklı sorunlar, LGS ve özel eğitim kurslarına ait sorunlar, öğretmenden kaynaklı sorunlar, yöntem ve tekniklerden kaynaklı sorunlar ve müfredattan kaynaklı sorunlar boyutlarına ilişkin yapılan ölçümlerin yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Sosyal Bilgiler dersinde karşılaşılan güçlükler sosyodemografik değişkenlere göre kıyaslandığında; cinsiyet değişkeninin yöntem ve tekniklerden kaynaklı sorunlar boyutunda, mezun olunan fakülte türü değişkenlerinin öğrenci kaynaklı sorunlar ve yöntem ve tekniklerden kaynaklı problemler boyutlarında ve mezuniyet değişkeninin LGS ve özel eğitim kurslarına ait sorunlar boyutunda anlamlı farklılık oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the problems encountered by Social Studies Teachers working in secondary schools in Iğdır province and district in teaching Social Studies and to offer solution suggestions according to the results obtained. The sample group of the research consists of 136 social studies teachers working in the center and districts of Iğdır province. For the purpose of the study, a Likert type scale was used. The data collected from secondary school students were analyzed by SPSS 25 statistical program. At the end of the study, it was concluded that the measurements made regarding the dimensions of student-related problems, problems related to LGS and special education courses, teacher-related problems, problems caused by methods and techniques, and problems caused by the curriculum were at a high level. Additionally, when the difficulties encountered in the Social Studies course are compared according to sociodemographic variables; It has been concluded that the gender variable creates a significant difference in the dimension of problems arising from methods and techniques, the type of faculty graduated from in the dimension of student-induced problems and problems arising from methods and techniques, and the graduation variable in the dimension of problems related to LGS and special education courses.