Meşrutiyet Dönemi kadın yazarların romanlarında toplumsal cinsiyet ve kadın kimliği
Gender and women's identity in the novels of women authors of the Constitutional Construction Period
- Tez No: 855819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, Meşrutiyet Dönemi'nde yer alan kadın yazarların romanları temel alınarak toplumsal cinsiyet ve kadın kimliği konusu üzerinden incelemeler yapılacaktır. Meşrutiyet Dönemi'nin oluşum süreci ve bu süreçte yeni oluşan yaşam şartlarının kadın kimliği ve cinsiyet eşitsizliği üzerinde yarattığı etkiler sorgulanmaya çalışılacaktır. Toplumsal cinsiyet kavramının o dönemdeki var oluşuna değinilmeye çalışılıp, modernleşme, feminizm, eşitlik kavramları üzerinden oluşan yeni kadın profilinin romanlarda hangi yönlerden ele alındığı gösterilmeye gayret edilecektir. Tez çalışmamdaki amaç, Meşrutiyet Dönemi'nin kadına getirdiği yenilikler ve toplumsal cinsiyet kavramı üzerinden kadın erkek eşitsizliğinin arka planına ve bu eşitsizliğin ortadan kalkması için inşa edilmeye çalışılan kadın kimliğini keşfetmektir. Meşrutiyet Dönemi'nin hâkim olduğu yıllarda kadına olan bakış açışı, kadının toplumdaki yeri ve haklarının ne olduğu, toplum tarafından kadına yüklenen rollerin ne olduğu ve bu etkenlerin bu dönem kadın yazarları tarafından romanlarına nasıl yansıdığını göstermeye çalışmaktır. Bu dönem kadın yazarlarının yaratmak istediği kadın profili nedir ve kadına yüklemek istedikleri misyonlar nelerdir? Bu sorulara cevap aranacaktır. Bu şekilde Meşrutiyet Dönemi kadın yazarlarının kadın kimliğinin oluşumuna nasıl katkı sağladıkları gösterilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, analyzes will be made under the title of gender and female identity, based on the novels of female writers during the Constitutional Monarchy Period. The formation process of the Constitutional Monarchy Period and the effects of the newly formed living conditions on female identity and gender inequality will be questioned. An attempt will be made to touch upon the existence of the concept of gender in that period and to show in what ways the new female profile, which was formed through the concepts of modernization, feminism and equality, was addressed in the novels. The aim of my thesis is to explore the female identity, which is tried to be built against the background of inequality between men and women, through the innovations brought to women by the Constitutional Monarchy Period and the concept of gender. It tries to show the perspective on women during the years when the Constitutional Monarchy period was dominant, what the place and rights of women were in society, what the roles were assigned to women by society, and how these factors were reflected in the novels of women writers of this period. What is the female profile that women writers of this period want to create and what are the missions they want to impose on women? Answers to these questions will be sought. In this way, it will be tried to show how women writers of the Constitutional Monarchy Period contributed to the formation of women's identity.