Uzaktan çalışmanın hile riskine etkisi: Bankacılık sektöründe bir uygulama
The effect of remote working on the risk of fraud: An application in the banking sector
- Tez No: 855820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE HORASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Uzaktan çalışma, çalışanların evlerinden veya başka bir yerden çalışmalarını imkan tanıyan bir çalışma modelidir. Bu model, pek çok avantaja sahip olsa da, bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Uzaktan çalışma işverenlerin, yöneticilerin doğrudan gözetimi olmadan kişilerin çalışmalarına izin verebilmektedir. Bu durum çalışanlar için daha fazla özgürlük sağlarken, aynı zamanda hileli davranışların da gizlenmesine ve tespit edilmesinin zorlaşmasına yol açabilmektedir. Kontrol eksikliği sonucunda daha fazla fırsat bulma alanına sahip olan bazı çalışanların hileli davranışlara meyil etmelerine neden olabilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, bankacılık sektöründe uzaktan çalışma ortamlarının sebep olduğu hile riskini tespit edebilmek ve bu soruna çözüm sunabilecek önerileri tartışmaktır. Bu amaç kapsamında bankacılık sektöründe uzaktan çalışmış olan veya halen uzaktan çalışmaya devam eden çalışanlara uygulanacak olan anket ile hile riskini arttıran unsurların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma modelinde kurgulanmış ve araştırmanın örneklemi Türkiye'deki bankalarda çalışan 398 banka çalışanından oluşmaktadır. Araştırmanın hipotezleri uzaktan çalışmanın hile üçgeni faktörleri üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda uzaktan çalışmanın fırsatları artıracağı, meşrulaştırma ve baskıları azaltacağı tespit edilmiştir. Bu kapsamda sonuca ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Remote work is a working model that allows employees to work from their home or elsewhere. Although this model has many advantages, it also has some disadvantages. Remote working can allow employers to work without the direct supervision of managers. While this provides more freedom for employees, it can also cause fraudulent behavior to be hidden and harder to detect. As a result of lack of control, it may cause some employees who have more opportunity to find opportunities to be prone to fraudulent behavior. The main purpose of this study is to identify the risk of fraud caused by remote working environments in the banking sector and to discuss suggestions that can offer a solution to this problem. Within the scope of this purpose, it is aimed to determine the factors that increase the risk of fraud with the questionnaire to be applied to the employees who have worked remotely or still continue to work remotely in the banking sector. The research was designed in a quantitative research model and the sample of the research consists of 398 bank employees working in banks in Turkey. The hypotheses of the research were formed to determine the effect of remote working on cheating triangle factors. As a result of the research, it has been determined that working remotely will increase opportunities, legitimation and reduce pressures. In this context, suggestions regarding the result are presented.