Geleneksellik ve modernite arasında kadın kimliği (Kars örneği)
Womens's identity between traditionalism and modernity (Kars case)
- Tez No: 855830
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kadın kimliğinin oluşum aşamaları ele alınmıştır. İkinci bölümde ataerkil yapının kandın kimliği üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Cumhuriyet Türkiye'sinde kadının yeri ve geleneksel kültürde kadına ilişkin kodlamalar incelenmiştir. Tezimizin son bölümünde ise geleneksel kültürde kadına ilişkin kodlamaların Kars'taki kadınların yaşamına yansıması ele alınmıştır. Geleneksel kültürde kadının kimliğinin oluşumunda dinin en önemli etkenlerden biri olduğu anlaşılmıştır. Araştırma sonucunda, araştırmanın başında ortaya konulan Kars ilinde kadınların kimlikleri, sosyal, kamusal, dini ve aile yaşamları genellikle geleneksel kodlamalar çerçevesinde belirginleşmekte olduğu görülmüştür. Bunda gerek Kars'ın Türkiye'nin doğu ucunda yer almasının gerekse Kars'taki gözlenebilir ve dikkat çeken dünyevileşmeye rağmen Kars ili toplumsal yaşamının kapalı toplum yapısı özellikleri sergilemesinin yadsınmayacak ölçüde etkisinin olduğunu söylemek yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research consists of four parts. In the first part, the formation stages of female identity are discussed. In the second part, the effect of patriarchal structure on the identity of women is discussed. In the third chapter, the place of women in Republican Turkey and the coding of women in traditional culture are examined. In the last part of our thesis, the reflection of the codes regarding women in traditional culture on the lives of women in Kars is discussed. It has been understood that religion is one of the most important factors in the formation of women's identity in traditional culture. As a result of the research, it was seen that in the province of Kars, which was revealed at the beginning of the research, women's identities, social, public, religious and family lives were generally crystallized within the framework of traditional coding. It would be appropriate to say that both the fact that Kars is located at the eastern tip of Turkey and the fact that the social life of Kars province exhibits the characteristics of a closed society structure, despite the observable and remarkable secularization in Kars, have an undeniable effect on this.