Samiha Ayverdi'nin din ve toplum görüşleri
Samiha Ayverdi's view on society and religion
  1. Tez No: 855831
  2. Yazar: HİLAL SEVDA YETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Samiha Ayverdi 1905 yılında doğmuş olması sebebiyle Osmanlı Devletinin son döneminde ve Cumhuriyetin kuruluş zamanında yaşamıştır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı'na tanıklık etmiştir. Yaşanan bu yeni olaylar ve gelişmeler doğrultusunda birey ve toplum olarak neleri geride bıraktığımızı ortaya koymaya çalışmıştır. Değişen ve dönüşen toplum üzerinde bu olayların meydana getirdiği faktörleri değerlendirmiştir. Bunun yanı sıra Rus emperyalizminin ve Batı Medeniyetinin bireyler, eğitim ve toplum üzerindeki etkisini ele alan çalışmalar yapmıştır. Asırlar boyu hüküm sürmüş bir medeniyetin evlatları olduğumuz bilinciyle hareket eden Ayverdi dil, din kültür, medeniyet, eğitim vb. konularda özünden koparılarak ve geçmişi unutturularak meydana getirilmeye çalışılan yeni anlayışın sorunlarına vurgu yapmıştır. Bu sorunlara özellikle romanlarındaki karakterler üzerinden ortaya koymaya çalışmıştır. Başta aile eğitimi olmak üzere eğitim alanında yaşanan tüm sıkıntılar üzerinde görüşlerini ortaya koyarak, bizlere aslında olması gereken eğitim sistemi hakkında yol gösterici bilgiler sunmaya çalışmıştır. Bu çalışmada Samiha Ayverdi'nin toplum ve din hakkındaki görüşleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Because of Samiha Ayverdi was born in 1905, she lived in the last period of the Ottoman Empire and the establishment of the Republic. She witnessed the First and Second World Wars. In line with these new events and developments, she tried to reveal what we left behind as individuals and as a society.She evaluated the factors created by these events on the changing and transforming society. In addition, she conducted studies on the impact of Russian imperialism and Western Civilization on individuals, education and society. Acting with the awareness that we are the sons of a civilization that has ruled for centuries, Ayverdi focuses on language, religion, culture, civilization, education, etc. And she emphasized the problems of the new understanding, which is tried to be created by breaking away from its essence and forgetting the past. She tried to reveal these problems especially through the characters in his novels. She tried to provide us with guiding information about the education system that should be, by putting forward her views on almost all the problems in the field of education, especially family education. In this study, Samiha Ayverdi's views on society and religion will be analyzed.