Üniversite öğrencilerinin kurutulmuş gıda ürünleri satın alma davranışları ve tüketim tercihleri üzerine bir araştırma: Ege üniversitesi örneği
A research on dried food products purchasing behaviours and consumption preferences of university students: The case of Aegean university
  1. Tez No: 855839
  2. Yazar: ŞEYMANUR ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE SANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye, sahip olduğu iklim ve bitki örtüsü zenginliği nedeniyle çeşitli meyve ve sebzelerin yetiştirilebildiği bir ülkedir. Üretilen meyve ve sebzelere katma değer kazandırmak ve bu ürünlerin çabuk bozulmasını önleyebilmek için bu ürünler kurutularak da pazara sunulmaktadır. Besin içeriği yüksek oranda korunmuş pratik atıştırmalık olmaları nedeniyle bu ürünlere olan talep özellikle pandemi dönemi sonrası sağlıklı beslenmeye verilen önemin de artmasıyla birlikte günden güne artmaktadır. Dolayısıyla ürün çeşitliliği arttığı gibi, gerek evsel düzeyde gerekse gıda sanayiinde yeni kurutma teknolojileri de geliştirilmektedir. Bu araştırmada Ege Üniversitesi öğrencilerinin kurutulmuş gıda ürünlerine yönelik satın alma davranışlarının incelenmesi ve bu ürünlere yönelik olarak öğrencilerin tüketim alışkanlıklarının irdelenmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda tüketici kitlesi olarak belirlenmiş üniversite öğrencilerinin kurutulmuş gıda ürünlerini tüketme konusundaki seçimleri ve seçimleri üzerinde etkili olan etmenler, tüketim miktarları, kurutulmuş gıda ürünlerini satın alma kararı üzerinde etkili olan faktörler irdelenmiştir. Araştırmada Ege Üniversitesinde yer alan 13 fakülteden 270 öğrenci (seçilen tüketici kitlesi) ile yüz yüze anket yapılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin %75,56'sının (204 kişi) kurutulmuş gıda tükettiği, %24,44'ünün(66 kişi) kurutulmuş gıda tüketmediği saptanmıştır. Öğrencilerin aylık bazda tükettiği kurutulmuş gıda miktarı ise 278 gram olarak saptanmıştır. Öğrencilerin kurutulmuş gıda tüketimi üzerinde etkili olan faktörleri incelemek için oluşturulan logit modelde sağlıklı beslenmeye önem verme, düzenli tahlil yaptırma ile öğrencinin aylık gelirinin etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırma kapsamında öğrencilerin kurutulmuş gıda tüketmeme durumuna ilişkin nedenler de ortaya konmuştur. Öğrencilerin en çok kurutulmuş meyve tüketmeyi tercih ettikleri saptanmıştır. Öğrencilerin kurutulmuş gıda tüketmeme nedenlerinin başında ise kurutulmuş gıda ürünlerinin fiyatlarının yüksek olduğunu düşünmeleri gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country where various fruits and vegetables can be grown due to its different vegetation and climatic richness. In order to create added value to the fruits and vegetables produced and to prevent these products from spoiling quickly, the products are also offered to the market by drying. Due to the fact that they are practical snacks with high nutritional content, the demand for these products is increasing day by day, especially with the increase in the importance given to healthy nutrition after the pandemic, and therefore, as the product variety increases, new drying technologies are being developed both at the domestic level and in the food industry. In this study, it was aimed to determine the purchasing behavior of Ege University students towards dried food products and to determine the consumption habits of students towards these products. In line with this goal, the choices of university students, who were determined as the consumer group, about consuming dried food products, the factors affecting these choices, the amounts related to consumption, the criteria affecting the decision to purchase dried food products were examined. For the research, a face-to-face survey was conducted with 270 students (selected consumer group) from 13 faculties of Ege University. It was determined that 75.56 % of the students(204 persons) who participated in the study consumed dried food and 24.44 % (66 persons) did not consume dried food. The amount of dried food consumed by the students on a monthly basis was 278 grams. In the logit model created to examine the factors affecting the dried food consumption of students (consumers), it was found that regular blood tests, giving importance to healthy nutrition and students' monthly income were effective. In addition, within the scope of the research, the reasons for students not consuming dried food were also revealed. It was determined that students preferred to consume dried fruit the most. The main reason why students (consumers) do not consume dried food is that they think that the prices of dried food products are high.