Üniversite öğrencilerinin iklim değişikliğine yönelik algı ve kaygı düzeyleri ile davranış biçimlerinin analizi
Analysis of university students' perceptions, anxiety levels and behavior patterns regarding climate change
- Tez No: 942656
- Danışmanlar: PROF. DR. ECMEL ERLAT, DOÇ. DR. İLKAY SÜDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Sanayi Devriminden itibaren artan fosil yakıt kullanımı, ormansızlaştırma, kentleşme ve arazi kullanım değişikliklerine bağlı olarak meydana gelen antropojenik iklim değişikliği; ekolojik, çevresel, sosyo-kültürel ve ekonomik sistemleri olumsuz etkilemekte ve sağlık sorunları, gıda güvenliği, su kıtlığı, biyoçeşitlilik kayıpları, orman yangınları ve iklim mülteciliği gibi iklim değişikliğiyle ilişkili birçok risk unsurunu gündeme getirmektedir. Günümüzün en önemli sorunlarının başında gelen ve rasyonel adımların atılmaması durumunda yaşamın birçok alanını doğrudan tehdit eden antropojenik iklim değişikliğiyle mücadelenin başarıya ulaşması için, sürecin ilk aşaması olan bireysel algı, kaygı, tutum ve davranışların anlaşılması son derece önem arz etmektedir. Tez çalışmasının amacı, üniversite öğrencilerinin iklim değişikliğine ilişkin algı ve kaygı düzeyleri ile davranış biçimlerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda araştırmaya katılan bireylerin sosyo-demografik profillerine göre iklim değişikliğine yönelik algı, kaygı ve davranışları arasındaki gruplararası farklılaşmanın boyutlarının ortaya konulması ve bu farklılaşmanın en fazla görüldüğü değişkenlerin belirlenmesi çalışmanın ana hedefleri arasındadır. Araştırmanın örneklemi, Ege Üniversitesinin çeşitli bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Bu kapsamda tez çalışması, nicel araştırma yöntemleri kapsamında yürütülmüş olup 409 katılımcıya yüz yüze anket uygulanmış ve katılımcıların iklim değişikliğine ilişkin algı, kaygı ve davranışları çeşitli analizler vasıtasıyla incelenmiştir. Elde edilen bulgular; bireylerin sosyo-demografik özelliklerine göre iklim değişikliğine yönelik algı, endişe ve davranışlarında önemli farklar görüldüğü; özellikle dünya görüşü, doğayla kurulan ilişkiler, iklim değişikliğine yönelik doğru ve yeterli bilgi düzeyi ve iklim değişikliği ilgisinin bireylerin algı, kaygı ve davranış biçimlerinin şekillenmesinde oldukça etkili olduğuna ve gruplararası anlamlı farklılaşmaların bulunduğuna işaret etmiştir. Bireylerin iklim değişikliğine yönelik algı, tutum ve davranışlarını en fazla etkileyen değişkenlerin; siyasi görüş, dindarlık düzeyi, kırsal arka plan ve aktif gönüllülük eğilimleri olduğu saptanmıştır. Özellikle sol ideolojik görüşte olan ve doğayla güçlü ilişkiler kuran seküler öğrenciler, sağ görüşteki muhafazakâr kentli katılımcılara kıyasla iklim değişikliğini daha yüksek bir risk olarak algıladıkları ve daha fazla endişeli oldukları görülürken mücadeleye ilişkin davranış sergileme ve gelecekte davranışlarını iklim değişikliğiyle mücadeleye uygun olacak biçimde değiştirme eğilimi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since the Industrial Revolution, anthropogenic climate change, driven by fossil fuel consumption, deforestation, urbanization, and land-use changes, has adversely affected ecological, environmental, socio-cultural, and economic systems. This phenomenon has brought numerous climate-related risk factors to the forefront, including health problems, food security challenges, water scarcity, biodiversity loss, wildfires, and also known as climate refugee climate-induced migration. As one of the most pressing issues of our time, anthropogenic climate change poses a significant threat to various aspects of life if rational measures are not taken. For efforts to combat climate change to be successful, it is crucial to understand individual perceptions, attitudes, and behaviors, which constitute the initial phase of this process. The primary aim of this dissertation is to examine university students' perceptions, levels