Gıda etiketi okuma tutumunun, sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum ve menü etiketli içeceklerdeki seçime etkisi
The effect of attitudes on reading food labels on attitudes regarding healthy eating and choice of menu labeled beverages
- Tez No: 929321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİR FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, katılımcıların sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının besin/gıda etiketi okuma tutumları ile ilişkisini; sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum ve gıda etiketi okuma tutumunun içecek seçimlerine etkisini ve içecek menülerine besin içeriklerinin eklenmesinin (menü etiketi uygulamasının) seçimler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla planlanmış, yürütülmüş ve sonuçlandırılmıştır. Bu çalışma, İzmir Tınaztepe Üniversitesi'nde sağlık bölümlerinde (Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi) öğrenim gören 18-25 yaş arasındaki 432 lisans öğrencisine anket şeklinde uygulanmıştır. Öğrencilerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarını öğrenmek için 'Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği', besin etiketi okuma tutumlarını öğrenmek için 'Besin Etiketi Okuma Tutum Ölçeği' ve içecek seçimlerini öğrenmek için 'İçecek menüsü' uygulanmıştır. İçecek menüleri 'Besin Etiketli Menü' ve 'Besin Etiketsiz Menü' olacak şekilde iki ayrı şekilde hazırlanmıştır. Örneklem iki gruba ayrılıp ilk yarısına“besin etiketsiz menü”, ikinci yarısına ise“besin etiketli menü”anketi uygulanmıştır.“Besin etiketsiz”menülerde“içeceklerin adı, nasıl hazırlandığı, süt seçeneği ve içeceklerin resimleri”verilirken;“Besin etiketli”menülerde de bu verilen bilgilerin yanı sıra“besinlerin içerdiği enerji/kalori (kcal), karbonhidrat, protein, toplam yağ, doymuş yağ, kolesterol, şeker, sodyum ve kafein”içerikleri de sunulmuştur. Araştırmamızın sonucunda sağlıklı beslenme tutumu yüksek olan öğrencilerin düşük olanlara kıyasla, besin etiketi okuma tutumu daha yüksek bulunmuştur (p=0,00; rho:0,375). Öğrencilerin besin etiketi okuma tutumları ile içecek menülerinden içecek seçimleri arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (enerji ve şeker içeriği için; p=0,118) (doymuş yağ içeriği için; p=0,061).
Özet (Çeviri)
This research was planned, conducted, and concluded to determine the relationship between participants' attitudes towards healthy eating and their attitudes towards nutrition/food label reading; the effect of attitudes towards healthy eating and food label reading on beverage choices; and the effect of adding nutritional contents to beverage menus (menu labeling) on beverage choices. This research was administered as a questionnaire to 432 undergraduate students between the ages of 18-25 studying in health departments (Faculty of Medicine, Faculty of Dentistry, and Faculty of Health Sciences) at Izmir Tınaztepe University. The 'Attitude Scale on Healthy Eating' was administered to learn students' attitudes toward healthy eating, the ' Nutrition Label Reading Attitude Scale' was administered to understand their attitudes towards reading nutrition labels, and the 'Beverage Menu' was administered to learn their beverage choices. Beverage menus are prepared in two different ways 'Nutrition Labeled Menu' and 'Non-Nutrition Labeled Menu'. The sample was divided into two groups and the“menu without nutrition label”questionnaire was applied to the first half and the“menu with nutrition label”questionnaire was applied to the second half. While“menus without nutrition labels”provided“the name of the beverages, how they are prepared, milk option and pictures of the beverages”,“menus with nutrition labels”provided this information as well as the“energy/calorie (kcal), carbohydrate, protein, total fat, saturated fat, cholesterol, sugar, sodium, and caffeine”content of the foods. As a result of our research, students with high healthy eating attitudes had a higher nutritional label reading attitudes than students with poor healthy eating attitudes (p=0,00; rho:0,375). There was no statistically significant relationship between students' attitudes towards reading nutrition labels and their beverage choices from beverage menus (for energy and sugar content; p=0,118) (for saturated fat content; p=0,061).