Performance evaluation of mobility support in internet protocol version 4
İnternet protokolü sürüm 4'ün devingenlik desteğinin başarım değerlendirimi
  1. Tez No: 129281
  2. Yazar: ÖNER TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM, DOÇ. DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET İNTERNET PROTOKOLÜ SURUM 4'ÜN DEVİNGENLİK DESTEĞİNİN BAŞARIM DEĞERLENDİRİMİ Bu yüksek lisans çalışması, İnternet Protokol ü Sürüm 4'ün devingenlik desteğinin - Gezgin İPs4- başarım değerlendirimi ve İnternet Protokol'ü Sürüm 6'nın devingenlik desteği -Gezgin İPs6- ile karşılaştırılması üzerinedir. Gezgin İnternet Protokolü (Gezgin İP), uçbirim devingenliğini İP altağları arasında sağlamak amacı ile Internet Engineering Task Force tarafından önerilen standart çözümdür ve uçbirimlere İP ağlarına bağlanma noktalarım değiştirmelerine izin vermek amacı ile tasarlanmıştır. Gezgin İP, ağ katmanında çalışır ve İP paketlerinin yönlendirilmesini etkiler; devingenliği farklı ortamlarda (Yerel Alan Ağlan, Kablosuz Yerel Alan Ağlan, çevirmeli bağlantılar, kablosuz kanallar gibi.) kolaylıkla mümkün kılabilir. Gezgin İP devingenlik problemini kendi yerel ağındaki sabit İP adresi ile yeni bir ağa girdiğinde aldığı geçici İP adresi (misafir adresi) arasındaki ilişkiyi yöneterek çözer. Taşıma ve Uygulama katmanları ise yeni bir ağa girilmesine rağmen kendi yerel ağlarındaki sabit İP adresini kullanırlar ve böylece devingenlikten bağımsız tutulurlar. Bu çalışmanın değerlendirim kısmında, İPs4'ün devingenlik desteğinin davranışını görmek amacıyla ns-2 benzetim aracı kullanılarak yapılan benzetimlerden yararlanılmıştır. Kullanılan benzetim aracı ns-2, oldukça yaygın kullanılan bir araçtır ve kendisine birçok akademik ve bilimsel çalışmada gönderimler yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, iki devingenlik protokolü Gezgin İPs4 ve Gezgin İPs6 arasında yapılan karşılaştırmanın sonuçlan bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PERFORMANCE EVALUATION OF MOBILITY SUPPORT IN INTERNET PROTOCOL VERSION 4 This Master Thesis Project studies a performance evaluation of Mobility Support in Internet Protocol Version 4 -Mobile IPv4, for short- [1] and makes a comparison with Mobility Support in Internet Protocol Version 6 -Mobile IPv6, for short- [2]. Mobile Internet Protocol (IP) is the Internet Engineering Task Force (IETF) proposed standard solution for handling terminal mobility among IP subnets and was designed to allow a host to change its point of attachment transparently to an IP network. Mobile IP works at the network layer (layer 3), influencing the routing of datagrams, and can easily handle mobility among different media (Local Area Networks (LAN), Wireless LAN (WLAN), dial-up links, wireless channels, etc.). Mobile IP solves the mobility problem by managing the correlation between a changing IP address (care-of address) and the static home address. The transport and application layers keep using the home address, allowing them to remain ignorant of any mobility taking place. The practical evaluation of this work aims that making a set of simulations using ns-2 simulator to see behavior of the mobility support of the IPv4. This simulation tool is one of the most-common network simulators and has been referenced for a lot of RFCs and papers. At the end of the study, results of the comparison of two mobility protocols; Mobile IPv4 and Mobile IPv6 are briefly given.