İnovatif bir yaklaşım olarak mikro filizler ve yenilebilir çiçeklerin Türk mutfağında aşçılar tarafından kullanımı
The use of micro-sprout and edible flowers by chefs in Turkish cuisine as an innovative approach
- Tez No: 855877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA GOLCHESHMEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yenilebilir çiçekler ve filizlere olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Türk mutfağında yenilebilir çiçek ve filizler süsleme aracı olarak kullanılmaktadır. Araştırmanın konusu Türk mutfağına ait ürünlerde yenilebilir çiçek ve filizlerin nasıl verildiğini göstermektir. Türk mutfağı aşçılarının kendi mutfaklarında sahip oldukları yenilebilir çiçekler ve mikro filizleri mutfakta yeni sentez ürünler oluşturmada ne sıklıkla kullandıklarını belirleyerek, basit yemeği bile sanat eserine dönüştürebilen bu ürünlerin Türk mutfağımıza nasıl katkı sağladıkları üzerinde durulmaktadır. Yapılan araştırmanın alt amacı özgün olarak hazırlanan reçetelerin Türk mutfağında aşçılar tarafından kullanım ağını arttırmaktır. Geleneksel mutfak anlayışından farklı olarak, alışılmışın dışında sunulmasına olanak tanımaktadır. Fenomenolojik yaklaşım ile nitel veri analizi yapılan çalışmada, görüşme tekniği kullanılarak İstanbul'da seçilen 9 adet beş yıldızlı otellerde 65 kişi ile görüşülmüştür. 10 adet yarı yapılandırılmış açık uçlu soru soruldu. Ses kayıtları, görsellik ve notlar ile araştırma desteklendi. Verilerin toplanması 4 ay süren bir süreç zarfında gerçekleşmiştir. Çalışmada görüşülen katılımcılar K harfi ile gösterilerek kodlatılmıştır. Doğrulana bilirlik ölçütü ile etik ilkelere uygun şekilde çalışmanın yürütülmesi sağlandı. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular aşçılar tarafından Türk mutfağında çiçek ve filizlerin hangi şekillerde mutfaklarında yer verdikleri üzerinde durularak nasıl kullandıkları üzerine odaklanılmıştır. Eş zamanlı yapılan konuşmalarda ortaya çıkan kodlar belirlenerek bilgilere yer verilmektedir. Bulgular sonucunda, yenilebilir çiçek ve filizlerin Türk mutfağında aşçılar tarafından kullanımı üzerine dikkat çekecek birçok noktaya değinilmiştir. Araştırma sonucunda aşçıların yenilebilir çiçek ve filizlerin Türk mutfağı ile uyumlu ürünlerle hazırlanan yiyeceklerin özel bir yere sahip oldukları görülmektedir. Doğa mucizesi olan yenilebilir çiçek ve mikro filizlerin kullanım kılavuzları ile tüketime sunulması gerekmektedir. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü, aşçılık ve turizm gibi birçok bölümde ders konusu olarak verilmesi, basın, eserler ve Türk mutfağına özgü reçeteler ile çalışma çiçek ve filizler hakkında araştırma sağlayacak kişilere fikir verme yolunda adımlar sunacaktır. Anahtar Kelimeler Çiçek ve filizlerin Türk mutfağında kullanımı, yenilebilir çiçek, mikro filiz
Özet (Çeviri)
Interest in edible flowers and sprouts is increasing day by day. Edible flowers and sprouts are used as decoration tools in Turkish cuisine. The subject of the research is to show how edible flowers and shoots are used in Turkish cuisine products. By determining how often Turkish chefs use the edible flowers and micro sprouts they have in their own kitchens to create new synthesis products in the kitchen, the focus is on how these products, which can turn even a simple meal into a work of art, contribute to our Turkish cuisine. The sub- purpose of the research is to increase the use of originally prepared recipes by cooks in Turkish cuisine. Unlike traditional cuisine, it allows it to be presented in an unusual way. In the study, which analyzed qualitative data with a phenomenological approach, 65 people were interviewed in 9 five-star hotels selected in Istanbul using the interview technique. 10 semi-structured open-ended questions were asked. The research was supported with audio recordings, visuals and notes. Data collection took place over a period of 4 months. The participants interviewed in the study were coded with the letter K. It was ensured that the study was conducted in accordance with ethical principles with the criterion of confirmability. The findings obtained as a result of the research focused on how cooks use flowers and sprouts in Turkish cuisine, focusing on the ways in which they include them in their cuisine. Information is included by identifying the codes that emerge in simultaneous conversations. As a result of the findings, many remarkable points were mentioned about the use of edible flowers and sprouts by cooks in Turkish cuisine. As a result of the research, it is seen that cooks have a special place in foods prepared with edible flowers and sprouts and products compatible with Turkish cuisine. Edible flowers and micro sprouts, which are miracles of nature, must be offered for consumption with user manuals. Giving it as a course subject in many departments such as the department of gastronomy and culinary arts, cookery and tourism will provide steps towards giving ideas to the press, works and recipes specific to Turkish cuisine and those who will do research on flowers and sprouts. Keywords Use of flowers and sprout in Turkish cuisine, edible flower, micro sprout