Ergenlerde dijital oyun bağımlılığı ile akademik erteleme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Between digital game addiction and academic procrastination behavior in adolescents examining the relationship
- Tez No: 855878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma Diyarbakır ilinde yaşları 12-18 arasında değişen, 170'i erkek ve 245'i kadın olmak üzere 415 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı; ergenlerde dijital oyun bağımlılığı ile akademik erteleme davranışı arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. OBÖ (Oyun Bağımlılığı Ölçeği) ve AEÖ (Akademik Erteleme Ölçeği) ölçekleri kullanılarak cinsiyet, gelir durumu, günlük dijital oyun oynama süresi, anne ve babanın eğitim durumları, evde sabit internet olma durumu ve yaş değişkenlerine ilişkin analizler yapılmıştır. Araştırma verilerin analizi IBM SPSS Statistics 27 programı kullanılarak yapılmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında T-testi ve ikiden fazla olan grupların karşılaştırılmalarında One-Way Anova ve Cronbach Alpha güvenirlik analizi uygulanmıştır. Anova analizi sonucunda farkın kaynağı Post-Hoc Tukey testi ile belirlenmiştir.Cronbach Alpha sonucunda OBÖ ve AEÖ için oldukça güvenilir olduğu görülmüştür. OBÖ ve AEÖ ile yapılan normallik testinin literatürde belirtilen sınırlar içerisinde olduğu saptanmıştır. Erkeklerin oyun bağımlılığı ortalama puanlarının kadınlardan daha yüksek olduğu tespit edilmiş, cinsiyet değişkenine göre oyun bağımlılığı düzeylerinde ve akademik erteleme ölçeğinde anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Gelir durumu değişkenine göre incelendiğinde OBÖ için anlamlı farklılık görülmüş, AEÖ için anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Günlük dijital oyun oynama süresi değişkenine göre incelendiğinde, oyun bağımlılığı ve akademik erteleme ölçeklerinde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Anne ve baba eğitim durumu değişkenlerine göre incelendiğinde OBÖ ve AEÖ için aralarında anlamlı farklılık tespit edilememiştir. OBÖ evde sabit internet olma durumuna göre incelendiğinde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. AEÖ ise evde sabit internet olma durumu değişkenine göre anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Yaş değişkenine göre incelendiğinde, yaş ile oyun bağımlılığı arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Yaş ile AEÖ arasında ise pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Diyarbakır province with the participation of 415 people, 170 of whom were men and 245 of whom were women, aged between 12-18. Purpose of the study; The aim of this study is to examine the relationship between digital game addiction and academic procrastination behavior in adolescents. Using GAS (Game Addiction Scale) and APS (Academic Procrastination Scale) scales, analyzes were made regarding gender, income level, daily digital game playing time, educational status of the mother and father, availability of stable internet at home and age variables. Analysis of research data was done using IBM SPSS Statistics 27 program. T-test was used to compare two groups, and One-Way Anova and Cronbach Alpha reliability analysis was used to compare more than two groups. As a result of ANOVA analysis, the source of the difference was determined by Post-Hoc Tukey test. As a result of Cronbach Alpha, it was found to be quite reliable for GAS and APS. It was determined that the normality test performed with GAS and APS was within the limits specified in the literature. It was determined that the game addiction average scores of men were higher than women, and a significant difference was detected in game addiction levels and academic procrastination scale according to the gender variable. When examined according to the income status variable, a significant difference was seen for GAS, but no significant difference was detected for APS. When examined according to the daily digital game playing time variable, a significant difference was detected in the game addiction and academic procrastination scales.When examined according to the variables of mother and father's educational status, there is not a between them for GAS and APSsignificant difference could be detected. When GAS was examined according to having fixed internet at home, a significant difference was detected. As for APS, no significant difference could be detected according to the variable of having fixed internet at home. When examined according to the age variable, a low-level negative significant relationship was detected between age and game addiction.Positive, low-level significant relationship was detected between age and APS.