Türkiye'deki darbelerin Varlık dergisine yansıması
Reflection of military coup of Turkey in Varlik magazine
  1. Tez No: 855900
  2. Yazar: SULTAN KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATEM TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Varlık dergisi Yaşar Nabi Nayır tarafından ülkemize yapılmış bir hizmet ve edebiyatımıza kazandırılmış bir mirastır. Dergi edebî faaliyetlerinin yanı sıra Cumhuriyet Türkiye'sinin yol haritasını çizmektedir. Türk edebiyatında birçok sanatçıya ev sahipliği yapması ve çalışmalarını yürütme imkânı sunması bakımından bir okul konumundadır. Ülkenin sosyal ve siyasal meselelerini çözümlemeyi dert edinmiş yazar kadrosuyla günümüze dek yayımlanmaya devam etmiştir. Bu çalışmada Türk edebiyatının bugün bulunduğu seviyeye gelmesine çok büyük katkı sağlayan Varlık dergisi hakkında bir inceleme yapılmıştır. Araştırmada darbelerin Varlık dergisine yansıması ve dergiye olan etkileri ele alınmıştır. Çalışma, Türkiye'de gerçekleşen üç darbe dönemini kapsamaktadır. Bunlar; 27 Mayıs 1960 askerî darbesi, 12 Eylül 1980 askerî darbesi ve 15 Temmuz 2016 askerî darbe girişimidir. Çalışmada Varlık dergisinde incelenen yazılar üzerinden medya ve demokrasi arasındaki ilişki irdelenmiştir. Bu çalışmanın amacı; başta darbeler olmak üzere toplumu etkileyen siyasal olayların sanat hayatına yansımasını ortaya koymaktır
Özet (Çeviri)
Founded by Yasar Nabi Nayir, the Varlik magazine is a national treasure and a service to Turkish Literature. The magazine, besides serving literature purposes, has been a road map for the Republic of Turkey. Varlik magazine has been a home and school for many Turkish literates to further their education and careers. Writes of Varlik magazine, by taking on many of the social and political issues, have been able to continue its publishing. This work will examine Varlik Magazine, a cultural and literate treasure, which had great influence on the Turkish literature. The work will include examination of the 3 military coupes of which were Coupe of May 27, 1960, Coupe of September 12, 1980 and the attempted Coupe of Jul 15, 2016. In the study, the relationship between the media and democracy was examined through the articles published and examined in the magazine. Primary purpose of this study is to further examine effects of political events, especially the coups on daily lives and on art life.