Elastik zemine oturan fonksiyonel derecelenmiş plakların serbest titreşim analizi
Free vibraton analysis of functionally graded plates resting on elastic foundation
- Tez No: 855918
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK FIRAT ÇALIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, elastik zemine oturan fonksiyonel derecelenmiş malzemeden yapılan plakların serbest titreşim analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analizde, deplasman alanların tespiti için birinci mertebe kayma deformasyon teorisi kullanılmıştır. Plağın mekanik özellikleri, plağın kalınlığı boyunca sürekli değiştiği ve bileşenlerin hacim oranının bir kuvvet yasası dağılımını izlediği varsayılırken Poisson oranı sabit kabul edilmiştir. Elastik zemine oturan fonksiyonel derecelenmiş plakların hareket denklemleri Hamilton prensibi kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen hareket denklemleri Navier metodu ile çözülmüş ve temel frekanslar elde edilmiştir. Bu çözüm için Mathematica programı dilinde bir algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritmanın doğruluğunu göstermek amacıyla serbest titreşim analizleri gerçekleştirilip literatürde yer alan örnekler ile kıyaslanmıştır. Sonrasında gerçekleştirilen parametrik çalışmalarda serbest titreşim analizi gerçekleştirilerek çeşitli elastik zemin parametrelerinin, malzeme değişim parametrelerinin, narinlik oranlarının, modların ve malzeme özelliklerinin analizlere etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, free vibration analysis of plates made of functionally graded material on elastic foundation has been conducted. In this analysis, the first-order shear deformation theory has been used for the determination of displacement fields. The mechanical properties of the plate are assumed to vary continuously along the thickness of the plate, following a power-law distribution of volume fractions for the constituents, while the Poisson ratio is considered constant. The equations of motion for functionally graded plates on elastic foundation have been derived using the Hamiltonian principle. The obtained equations of motion have been solved using the Navier method, and the fundamental frequencies have been determined. An algorithm has been developed in the Mathematica programming language for this solution. To demonstrate the accuracy of the developed algorithm, free vibration analyses have been performed and compared with examples found in the literature. Subsequently, in parametric studies, free vibration analysis has been conducted to investigate the effects of various elastic foundation parameters, material change parameters, aspect ratios, modes, and material properties on the analyses.