Şirketlerin dijital dönüşümünü etkileyen faktörler ve başarı kriterleri
Factors affecting firms' digital transformation and success criteria
  1. Tez No: 855919
  2. Yazar: ALPEREN DÜLGE
  3. Danışmanlar: DR. ALPER CAMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışma, şirket performansını etkileyen dijital dönüşüm faktörlerini inceler ve dijital dönüşümü şekillendiren itici güçlerin, dijital olgunluk düzeyinin, değişim iletişiminin ve dijital dönüşüme direncin şirket performansına etkisini anlamayı amaçlar. Tez, literatür taraması ve kavramsal model oluşturma sürecine istinaden dokuz hipotez test eder. Elde edilen bulgularda, dijital dönüşümün itici güçlerinin, dijital olgunluk seviyesinin ve değişim iletişiminin şirket performansına olumlu etkisinin olduğunu saptanmıştır. Ayrıca, dijital olgunluk seviyesi ile değişim iletişimi arasında güçlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ancak, değişim iletişiminin dijital dönüşüme dirence ve dijital dönüşüme direncin şirket performansına etkisi tespit edilememiştir. Bu tez, karmaşık ilişkilerin anlaşılmasına katkıda bulunarak şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerini daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olacak öneriler sunar.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the factors influencing firm performance in digital transformation and aims to understand the impact of drivers, digital maturity levels, change communication, and resistance to digital transformation on it. The dissertation tests nine hypotheses based on literature review and conceptual model development processes. The findings indicate a positive effect of digital transformation drivers, digital maturity level, and change communication on firm performance. Additionally, a strong relationship between digital maturity level and change communication is identified. However, the impact of change communication on resistance to digital transformation and the effect of resistance to digital transformation on firm performance could not be determined. This dissertation contributes to the understanding of complex relationships, providing recommendations to help companies manage their digital transformation processes more effectively.