Sustainable design considerations for community-based systems enabling reuse of donated second-hand clothing and accessories
Bağışlanan ikinci el giysi ve aksesuarların yeniden kullanımını sağlayan toplum temelli sistemler için sürdürülebilir tasarım ölçütleri
  1. Tez No: 855953
  2. Yazar: ÖYKÜ ELİF ŞARE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tekstil atıkları uzun süredir belirgin bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Endüstrinin yarattığı atıkların neden olduğu endişe moda ve tekstil atıklarını hedef alan bazı yaklaşımları doğurmuştur. Moda odaklı bakış açılarının yanı sıra, bu duruma çevresel sürdürülebilirlikten daha fazlası ile yaklaşma ihtiyacı literatürde de görülebilir. Sürdürülebilir Senaryolar ve Ürün Servis Sistemleri sürdürülebilirliğe birkaç yönden yaklaşan hareketlerden bazılarıdır. Bu araştırma sürdürülebilirliğe önem veren ve bağışlanmış kıyafet ile aksesuarların yeniden kullanımına ve değerlendirilmesine olanak sağlayan sistemleri bu yaklaşımlara dikkat ederek inceler. Sürdürülebilir sistemlerin potansiyeli Ankara, Türkiye'de konumlanan dört örnek sistem araştırılarak ve sistemlerin nasıl çalıştığı, hangi paydaşlar ve metodların dahil olduğuna bakılarak incelenmiştir. Analiz sırasında varolan sistemler ile literatür arasındaki ilişki eşleştirilip karşılaştırılmış ve bağışlanan kıyafetlerin yeniden kullanım ve değerlendirilmesine olanak sağlayan sistemler hakkındaki bilgiler ortaya çıkarılmıştır. Sistemlerin metodları sürdürülebilirlik ve tasarım bakış açısı ile incelenmiştir. Elde edilen bilgiler ile sistemlerin problem noktalarına dair tasarımsal önerilerde bulunulmuş ve örnek bir sistem sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Textile waste has been a prominent issue for a while. Concerns regarding wastes produced by the industry lead to considerations of sustainability of fashion goods. Along with fashion-centered perspectives, the need for approaching the issue beyond environmental sustainability can be seen in the literature. Sustainable Scenarios and Product Service Systems are a few of these movements that consider multiple facades of sustainability. This research explores systems that regard sustainability and enable reuse and repurposing of donated second-hand clothing and accessories accounting for these literature approaches. The potentials of sustainable systems are looked into through in-depth research of four exemplar systems located in Ankara, Türkiye, and analyzing how they function, and what stakeholders and methods are involved in their existence. During this analysis, the relationship between existing systems and literature is compared and knowledge of systems enabling reuse and repurposing of donated clothing are uncovered. Their methods are examined from an angle of sustainability and design. Through the acquired knowledge, designerly insights grounded by the existing literature are proposed for the problem points the systems face around sustainability and an initial model for the systems thinking approach is proposed through these insights.