2000-2022 yılları arasında yapılan inşaat sektöründe risk değerlendirmesi konulu lisansüstü tezlerin incelenmesi
Analysis of postgraduate theses on risk assessment in the construction sector between 2000-2022
- Tez No: 855985
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Lisansüstü tezler, detaylı ve kapsamlı araştırmalar yoluyla bilimsel bilginin derinleşmesine ve alanların ilerlemesine katkı sunan temel akademik çalışmalar olarak değerlendirilmektedir. Hazırlanan bu tez ez çalışmasında, özellikle ölümlü iş kazalarının sıkça meydana geldiği inşaat sektöründe gerçekleştirilen risk değerlendirmesi odaklı lisansüstü tezler incelenmiştir. Tezin amacı inşaat sektöründe gerçekleşen ölümlü iş kazalarını inceleyerek bu tarz kazaların en aza indirgenmesini sağlayabilmektir. Bu amaç doğrultusunda 2000-2022 yılları arasında yapılan inşaat sektöründe risk değerlendirmesi konulu lisansüstü tezler incelenmiştir. Belirtilen amaç doğrultusunda Ulusal Tez Merkezi'nde yer alan inşaat sektörü ve risk değerlendirmesi alanındaki lisansüstü tezler, doküman incelemesi yöntemiyle analiz edildi. Araştırma sonuçlarına göre, tezlerin %92'si yüksek lisans, %8'i doktora düzeyindedir. L-Tipi Matris ve Fine-Kinney yöntemleri yüksek lisans tercihlerinde yaygınken, FMEA yöntemi her iki düzeyde de kullanılmıştır. Yayın yılları, L-Tipi Matris ve Fine-Kinney yöntemlerinin sıklıkla 2012-2022 döneminde kullanıldığını gösterirken, diğer yöntemlerin büyük çoğunluğu 2012 sonrası tercih edilmiştir. Üniversite türleri, yöntem tercihleri ve anabilim dalları arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Saha araştırması, L-Tipi Matris, FineKinney ve FMEA yöntemlerinde yoğunlaşmış, Risk tekniği ise saha araştırmasına ihtiyaç duymayan tek yöntem olarak öne çıkmıştır. Faaliyetler içinde yüksekte çalışma en çok incelenen alan olup, L tipi matris ve Fine-Kinney yöntemleri sıkça kullanılmıştır.Sonuç olarak doktora düzeyine yönelik çalışmalara daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği önerilirken, risk değerlendirmesi yöntemlerinin çeşitliliğinin artırılması ve özellikle FMEA yönteminin daha kapsamlı bir şekilde ele alınması ve kullanımının artırılması gereklidir. Ayrıca uluslararası etkiyi arttırmayı destekleyeceği düşünülen İngilizce yayın oranının yükseltilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Postgraduate theses are considered fundamental academic endeavors that contribute to the deepening of scientific knowledge and advancement in various fields through detailed and comprehensive research. In this study, postgraduate theses focused on risk assessment in the construction sector, where fatal occupational accidents frequently occur, were examined. In line with the specified objective, postgraduate theses related to the construction sector and risk assessment available in the National Thesis Center were analyzed using document review method. According to the research findings, 92% of the theses are at the master's level and 8% at the doctoral level. While L Type Matrix and Fine Kinney methods are commonly preferred at the master's level, FMEA method is utilized at both levels. Publication years indicate that L-Type Matrix and Fine-Kinney methods were frequently used in the period 2012-2022, while other methods were predominantly adopted after 2012. Variations among university types, method preferences, and academic disciplines were identified. Field studies are concentrated in L-Type Matrix, Fine-Kinney, and FMEA methods, whereas Risk Matrix stands out as the only method not requiring field research. Among various activities, work at height was the most extensively examined, often using L -Type Matrix and Fine-Kinney methods. In conclusion, it is recommended to place more emphasis on doctoral-level studies. Enhancing the diversity of risk assessment methods, particularly through a comprehensive approach to FMEA, is necessary. Moreover, increasing the proportion of English publications, believed to amplify international impact, is deemed significant.