Potansiyel yeni nitroredüktaz inhibitörler üzerine deneysel ve teorik çalışmalar
Experimental and theoretical studies on potential new nitroreductase inhibitors
  1. Tez No: 855991
  2. Yazar: MUSTAFA ÜRÜNVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KOCA, DOÇ. DR. YUSUF SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Kimya, Biology, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kanser normal yaşamsal faaliyetleri doğrultusunda bölünen hücrenin aksi bir durum olarak hücre döngüsündeki kontrol noktalarının dışına çıkarak kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve başka doku veya organlara sıçramasıdır. Kanser geçmişte olduğu gibi günümüzde de ölüm oranı yüksek tedavi imkanı az olan bir hastalıktır. Nitroredüktazlar, indirgenme ve yükseltgenme reaksiyonlarını kataliz edebilen enzim sınıfında yer alır FMN (Flavin mononükleotid) ya da FAD (Flavin adenin dinükleotid),'in indirgemesini sağlayarak NAD(P)H kullanımı ile nitro grubuna sahip bileşiklerin indergenme reaksiyonunu kataliz eder. Nitroredüktaz inhibitörler kanser için yeni bir tedavi imkanı sağlamaktadır. Bu doğrultuda kanser tedavisi için çalışmalar yapılmaktadır. Üzerinde çalıştığımız moleküllerin kuantum kimyasal hesaplamaları (optimize yapılar, Frotier orbitaller ve moleküler elektrostatik potansiyel analizi) Gaussian09@ paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tezin son kısmında in siliko (moleküler kenetlenme) hesaplamaları ücretsiz program olan Autodock Vina programı ile gerçekleştirilmiştir. Moleküler kenetlenme sonuçları değerlendirildiğinde hedef moleküllerin iyi birer potansiyel nitroredüktaz inhibitörü (PDB:1KQC) olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cancer is an abnormal condition where cells divide uncontrollably, deviating from the regular life cycle and spreading uncontrolled to other tissues or organs. Despite advancements, cancer remains a high-fatality disease with limited treatment options. Nitroreductases belong to the enzyme class capable of catalyzing reduction and oxidation reactions. They facilitate the reduction of compounds containing a nitro group by utilizing NAD(P)H, with either FMN (Flavin mononucleotide) or FAD (Flavin adenine dinucleotide) as cofactors. Inhibitors of nitroreductases present a new avenue for cancer treatment, and ongoing research is dedicated to this cause. The quantum chemical calculations of the molecules under investigation, including structure optimization, Frontier orbitals, and molecular electrostatic potential analysis, were conducted using the Gaussian09@ package program. In the final part of the thesis, in silico (molecular docking) calculations were performed using the free program Autodock Vina. Evaluation of the molecular docking results suggests that the studied molecules could serve as potential nitroreductase inhibitors for cancer treatment, particularly targeting the PDB:1KQC molecule.