Okul öncesi öğretmenlerinin erken çocukluk döneminde kodlama eğitimine yönelik görüşleri
Preschool teachers opinions on coding education in early childhood
- Tez No: 855992
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVİSE GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmanın genel amacı okul öncesi öğretmenlerinin erken çocukluk döneminde kodlama eğitimine yönelik görüşlerini incelemektir. Bu amaç ile İstanbul ilinde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmenlik yapan basit seçkisiz örnekleme metodu ile seçilmiş 20 okul öncesi öğretmeni ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış 15 sorudan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni ile gerçekleştirilmiş ve araştırma verileri içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin yarısından fazlası kodlama eğitimine ilgilerinin olmadığını belirtirken kodlama eğitiminin 21. yüzyıl becerileri içerisinde olduğunu, çağın gerekliliği olduğunu ve kodlama eğitiminin erken çocukluk döneminde verilmesi gerektiğini belirten yanıtlara ulaşılmıştır. Okul öncesi öğretmenleri kodlama eğitiminin çocukların problem çözme becerilerini, yaratıcılıklarını, bilişsel becerilerini, sosyal duygusal becerilerini ve özgüvenlerini geliştirdiğini belirten yanıtlar vermişlerdir. Okul öncesi öğretmenlerinin büyük bir kısmı kodlama eğitimi ile ilgili materyal eksikliği, içerik eksikliği, öğretmen eğitimi eksikliğinden bahsederek kurumlarında kodlama eğitimi verilmediğini ve kendilerini kodlama eğitimi verecek yeterlilikte görmedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin kodlama eğitimi hakkında bilgi düzeylerinin arttırılmasına yönelik okul öncesi öğretmenliği lisans öğrencileri için üniversitelerde ders olarak kodlama dersi verilmesi ve okul öncesi öğretmenlerine hizmet içi eğitim kapsamında interaktif kodlama eğitimlerinin verilmesi araştırmanın önerilerinden bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of the research is to examine the opinions of preschool teachers regarding coding education in early childhood. For this purpose, interviews were held with 20 preschool teachers selected by simple random sampling method who teach in pre-school education institutions in Istanbul. A semi-structured interview form consisting of 15 questions was used as a data collection tool. The research was conducted with the case study design, one of the qualitative research designs, and the research data was analyzed with the content analysis method. As a result of the research findings, while more than half of the preschool teachers stated that they were not interested in coding education, answers were reached stating that coding education is among the 21st century skills, it is a necessity of the age and coding education should be given in early childhood. Preschool teachers gave answers stating that coding education improves children's problem-solving skills, creativity, cognitive skills, social emotional skills and self-confidence. Most of the preschool teachers mentioned the lack of materials related to coding education, lack of content, and lack of teacher training, and it was concluded that coding education was not provided in their institutions and that they did not see themselves as competent to provide coding education. Some of the recommendations of the study include offering coding courses as a course in universities for undergraduate students of preschool teaching in order to increase the knowledge level of preschool teachers about coding education and providing interactive coding training to preschool teachers within the scope of in-service training.