Glamping ve kamp destinasyonlarını ziyaret eden turistlerin hizmet kalitesi algılarının davranışsal niyetlere etkisi
The effect of service quality perceptions on behavioral intentions of tourists visiting glamping and camping destinations
- Tez No: 856012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye ve Dünya genelinde turizm sektöründeki gelişmeler ve çevre ve sürdürülebilirlik kavramlarının öneminin artmasıyla birlikte bireylerin kitle turizmine olan ilgilerin azaldığı gözlemlenmiştir. Bu durum, bireysel ve doğa temelli turizme olan ilginin artmasına neden olmuştur. Bu bağlamda kamp turizmi, doğada konaklamayı içeren ve bütçe dostu olmasıyla en çok tercih edilen doğa temelli turizm türlerinden biri olmaktadır. Glamping ise, lüks bir kamp deneyimi sunmayı amaçlayan doğa temelli turizm türlerinden biridir. Glamping, konforun ve lüksün korunduğu bir şekilde doğa ile etkileşimde bulunma imkanı sağlayarak kampın olumsuz yönlerini ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Hizmet kalitesi, sunulan hizmetlerin kalite standartlarına uygunluğunun, ihtiyaçlar ve beklentilere göre değerlendirilmesidir. Davranışsal niyet ise bir hizmeti satın alma ve deneyimledikten sonra ortaya çıkan tutumları içermektedir. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı, glamping ve kamp destinasyonlarını ziyaret eden turistlerin hizmet kalitesi algılamalarını belirlemek ve yaşadıkları deneyimlerine dayanarak davranışsal niyetlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini 282 katılımcı oluşturmaktadır. Örneklemi belirlemek için“kolayda örnekleme”yöntemi kullanılmıştır. Veriler, internet aracılığıyla anket formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler t testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, glamping hizmet kalitesi ifadelerinin katılımcıların demografik özellikleri ile arasında kısmen anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Glamping hizmet kalitesinin davranışsal niyetlerini anlamlı ve pozitif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been observed that with the developments in the tourism sector in Turkey and around the world and the increasing importance of the concepts of environment and sustainability, individuals' interest in mass tourism has decreased. This situation has led to increased interest in individual and nature-based tourism. In this context, camping tourism is one of the most preferred types of nature-based tourism, as it involves accommodation in nature and is budget-friendly. Glamping is one of the types of nature-based tourism that aims to offer a luxury camping experience. Glamping aims to eliminate the negative aspects of camping by providing the opportunity to interact with nature in a way that maintains comfort and luxury. Service quality is the evaluation of the compliance of the services provided with quality standards according to needs and expectations. Behavioral intention includes the attitudes that emerge after purchasing and experiencing a service. In this context, the main purpose of the research is to determine the service quality perceptions of tourists visiting glamping and camping destinations and to reveal their behavioral intentions based on their experiences. The sample of the research consists of 282 participants.“Convenience sampling”method was used to determine the sample. The data was collected using a survey form via the internet. Data were analyzed using t test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis and regression analysis. As a result of the research, partially significant differences were found between glamping service quality expressions and the demographic characteristics of the participants. It was concluded that glamping service quality significantly and positively affected behavioral intentions.