The effects of perceived game balance on player performance, a game development experiment
Algılanan oyun dengesinin oyuncu performansına etkileri, bir oyun geliştirme deneyi
  1. Tez No: 856039
  2. Yazar: TUNGA GÖKHAN ŞAHİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Rekabetçi oyunlar yaygınlaştıkça ve çok daha fazla insan onları ciddiye almaya başladıkça, oyun dengesinin insanların oyun oynamaya yaklaşımını nasıl etkilediğine dair varsayımlar ortaya çıktı. Örnek olarak; Popüler bir oyunun oyuncu kitlesinin büyük bir çoğunluğu, bir oyundaki bir karakterin, bir öğenin veya bir stratejinin, nesnel bir dayanak olmadan dengesiz olduğunu düşünebilir ve bu durum oyuncuların oyundaki belirli durumlara nasıl tepki vereceği üzerinde etkili olabilir. Bu çalışmanın amacı oyuncuların, rekabetçi bir oyunda, veri üzerinden bir dayanak olmadan oyunun dengesi ile ilgili oluşturdukları ideolojilerinin, oyun sırasında aldıkları kararları ne kadar etkilediğini ölçmek için kontrollü bir deney yapmaktır.
Özet (Çeviri)
As competitive games became more mainstream and a lot more people started taking them seriously there are myths and stigmas around how game balance affects how people approach playing games. An easy example of this is; when a majority of the player-base of a popular game think that a character, an item, or a strategy in a game is unbalanced regardless of whether it is in-fact, objectively overpowered or underpowered based on data, it is assumed that it might have an effect over how players react to certain situations in a game. The goal of this study is to conduct a controlled experiment to quantify just how much players' own ideology of balance, independent from objective balance values, affect their decision-making during play.