Sürdürülebilirlik çerçevesinde iklim akıllı kent ve peyzaj bağlamı: Bartın örneği
Climate smart city and landscape context in the framework of sustainability: Case of Bartın
  1. Tez No: 937219
  2. Yazar: İDİL DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT AÇIKSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Kentlerin hem iklim krizini derinleştiren nedenleri barındırmaları hem de iklim değişikliğine karşı savunmasızlıklarına karşın, uyum ve azaltım çabalarına öncülük edebilecek potansiyelleri bulunmaktadır. Küresel amaçların odak noktasında, uluslararası ortaklıklarla kurulan politikaların desteklediği sürdürülebilir kentlere ulaşma nihai hedefi bulunmaktadır.“İklim-akıllı kentler”, akıllı kentin sistemsel işleyişine iklime duyarlı stratejilerin entegre olduğu bir kavram olup sürdürülebilir kentlere ulaşmada destekleyici bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Kentlerin iklim değişikliği azaltım ve uyum olmak üzere iki boyutuyla da ele alındığı sektörlerden oluşan bir çerçevede değerlendirilmesinin kentlere bir yol haritası sunacağından yola çıkılarak, Bartın Belediyesi ve Mücavir Alan Sınırında alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, Bartın kentinin iklim kriziyle mücadelede mevcut kapasitesini değerlendirmeyi ve bu kapasitenin geliştirilmesine yönelik azaltım ve uyum odaklı eylemler ortaya koymayı amaçlamaktadır. Mevcut durum tespiti için, hem azaltım hem de uyum önlemlerini değerlendirmeye elverişli, kentlerin iklim dayanıklılığını artırmaya yardımcı olacak bir araç olarak“İklim-Akıllı Kentler Değerlendirme Çerçevesi 3.0”dan yararlanılmıştır. Bu çerçeve,“Kentsel Planlama, Yeşil Örtü ve Biyoçeşitlilik; Enerji ve Yeşil Binalar; Kentsel Mobilite ve Hava Kalitesi; Su ve Atık Yönetimi”sektörlerini kapsamaktadır. Uluslararası kalkınma amaçları, ulusal kalkınma hedefleri ve yerel ihtiyaçlar doğrultusunda çerçeveye“Gıda Güvencesi ve Kentsel Tarım”ile“Korunan Alan Oranı”göstergeleri eklenmiş; tüm göstergeler ülkenin azaltım ve uyum taahhütleri ile mevzuat temelinde gerekçelendirilmiştir. Peyzaj bağlamında“iklim-akıllı kentlere”yönelik bütüncül bir perspektif sunan bu nihai çerçeve, alan çalışması kapsamında Bartın Belediyesi ve Mücavir Alanında değerlendirilmiş ve kente ilişkin kanıtlar derlenerek Bartın'ın İklim-Akıllı Kent Puanı 45,05 olarak hesaplanmıştır. Bu puan, Bartın'ı“İklim Trend Öncüsü”konumuna taşıyarak“İklim eylem planlamasına başlayan veya planlamayı mümkün kılmak için kurumsal mekanizmalara sahip kent”sınıflamasında konumlandırmıştır. Bu değerlendirmeden hareketle, sektörlerdeki göstergelerde saptanan eksikliklere odaklanan, kentin mekânsal gelişim eğilimleri ile iklim değişikliğiyle ilişkili su ve erozyon süreçlerini dikkate alan ve yöntem çerçevesi ile yönetişime yönelik ek önerileri içeren bir“Eylem Planı”oluşturulmuştur. Söz konusu plan; bir amaç, altı hedef, on strateji ve 38 eylemden oluşmakta olup kurumlar arası işbirliğini de teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın, yerel yönetimlerin iklim değişikliğiyle mücadelede hangi sektörlerin önceliklendirileceği, hangi kurumlarla işbirliği yapılacağı ve başarıya ulaşmak için hangi somut adımların atılacağına dair belirgin, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana bağlı (SMART) bir yol haritası sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although cities both contain factors that exacerbate the climate crisis and are vulnerable to climate change, they also have the potential to lead adaptation and mitigation efforts. Within the global agenda, supported by international partnerships and policies aimed at achieving sustainable cities“climate-smart cities”emerge as a concept that integrates climate-responsive strategies into the systemic operation of smart cities. Based on the idea that evaluating cities within a framework consisting of sectors addressing both mitigation and adaptation to the climate change would provide a roadmap for urban areas, a case study was conducted within the Bartın Municipality and its adjacent jurisdiction. The primary objective of this study was to assess Bartın's current capacity to address the climate crisis and to develop mitigation- and adaptation-focused actions that would strengthen this capacity. For the purpose of assessing the current situation, the“Climate-Smart Cities Assessment Framework 3.0”was employed as a tool conducive to evaluating both mitigation and adaptation measures and to enhancing cities' climate resilience. This framework comprises the sectors of“Urban Planning, Green Cover and Biodiversity; Energy and Green Buildings; Mobility and Air Quality; Water Management and Waste Management.”in alignment with international development goals, national development targets, and local priorities, the indicators“Food Security and Urban Agriculture”and“Proportion of Protected Areas”were also integrated into the framework. All indicators were substantiated with reference to the country's mitigation and adaptation commitments and relevant regulations. Offering a holistic perspective on climate-smart cities from a landscape standpoint, the finalized framework was applied within the Bartın Municipality and its environs. Empirical evidence gathered through this process determined Bartın's Climate-Smart City Score to be 45,05. This score classifies Bartın as a“Climate Trendsetter”and situates it“among cities that have initiated climate action planning or have institutional mechanisms in place to facilitate such planning”.