Ar-Ge harcamalarının yenilenebilir enerji sektörüne etkisi: Türkiye için zaman serileri analizi
Effect of R&D expenditures on renewable energy sector: Analysis time series for Türkiye
  1. Tez No: 856058
  2. Yazar: TANER AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KILINÇ SAVRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerinin enerji ile olan ilişkisi incelenecektir. İnsanoğlu, geçmişten günümüze enerji ile ilgilenmiş ve enerjiyi çeşit kullanım alanlarında çalışmalar yaparak hayatını kolaylaştırmıştır. Bu nedenle enerji kaynakları arasında yenilenebilir enerji, uzun süre tükenmeden kalabilen çevre dostu ve temiz enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Günümüzde yaşanan küresel ısınma ve çevre kirliliği birden fazla devlet, yenilenemeyen enerjiden yenilenebilir enerji bulma çalışmalarına başlamıştır. Tüketildiğinde yeniden kullanılabilen enerjilere bakıldığında hidroelektrik, rüzgar,güneş, jeotermal ve biyokütle enerjileri bulunmaktadır. Yenilenebilir enerjinin tüketilmesi, yenilenemeyen enerji kaynaklarına göre enerji üretimi ve yeniden kullanılmasında çevre sorunun azaltılmasında önemli yere sahip oldukları için kullanımları artmaktadır (Kaya vd., 2018: 220). Küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini ve sera gazları gibi çevreyi etkileyen etkileri düşürmek üzere yeniden kullanılabilen enerji kaynaklarının artırılması hedeflenmeli ve yenilenebilir enerjinin farklı bölgelerde kullanımı genişletilmelidir. Bununla birlikte , Ar-Ge ve inovasyonu kapsayan Üretim ve Parasal giderleri azaltarak, alanda ilerleme ile çalışmalar sonucu alınacak verim sayesinde yenilenebilir enerjiye olumlu etkiler sağlayacaktır (Kılınç ve Şahbaz kılınç, 2021: 1087-1105).
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between Research and Development activities and energy will be examined. Human beings have been interested in energy from past to present and have made their lives easier by working on various areas of energy use. For this reason, among the energy sources, renewable energy is among the environmentally friendly and clean energy sources that can remain without depletion for a long time. Today, due to global warming and environmental pollution, many states have started to work on finding renewable energy from non-renewable energy. When we look at the energies that can be reused when consumed, there are hydroelectric, wind, solar, geothermal and biomass energies. Their use is increasing because they have an important place in reducing environmental problems in the consumption of renewable energy, energy production and reuse compared to non-renewable energy sources (Kaya vd., 2018: 220). In order to reduce the negative effects of global climate change and environmental impacts such as green housegases, it should be aimed to increase reusable energy resources and the use of renewable energy should be expanded in different regions. In addition, by reducing the production and monetary expenses covering R&D and innovation, it will provide positive effects on renewable energy thanks to the efficiency to be obtained as a result of progress and studies in the field (Kılınç ve Şahbaz Kılınç, 2021: 1087-1105).