Designing tools to foster young children's fine motor skills development at home
Erken yaştaki çocukların ev ortamında ince motor becerilerini geliştirmesini sağlayan araç tasarımı
  1. Tez No: 856111
  2. Yazar: İPEK GÜRBÜZSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT COŞKUN, PROF. DR. TİLBE GÖKSUN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Psikoloji, Industrial Design, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnce motor becerilerinin erken yaşlarda (10-18 ay) geliştirmek kritik önem taşımaktadır. Erken bebeklik döneminde, çocukların ev ortamı ile çocuğun motor, bilişsel gelişim gibi gelişimsel basamakları birbiriyle güçlü bir şekilde ilişkilidir. Oyun malzemelerinin uygunluğu, oyun alanın kullanılabilirliği ve ebeveynlerin yönlendirmesi ve desteği, çocuklara çeşitli ince motor becerilerini gelişimlerini desteklemek için sergileyebilecekleri fırsatlar sunar. Bu tez, çocukların evde ince motor becerilerinin gelişimini destekleyecek araçlar tasarlamaya odaklanmaktadır. Bu amaçla i) fırlatma, çimdikleme, kavrama, bükme gibi çeşitli ince motor görevlerinin performansını desteklemek için dokuz parçadan ve ii) ebeveynlerin çocuklarının ince motor becerilerini izlemelerine yardımcı olacak bir mobil uygulamadan oluşan bir araç tasarlandı. Tez kapsamında yapılan ilk çalışmada ebeveynlerin bu araca yönelik geri bildirimlerini ve beklentilerini araştırdık. Ardından, çocukların parçalarla nasıl etkileşime girdiklerini gözlemlemek için 20 çocukla oyun seansları gerçekleştirdik. Bu iki kullanıcı çalışmasının sonuçları, küçük çocukların evde ince motor becerilerinin gelişimini destekleyecek araçların geliştirilmesine yönelik tasarım önerileri bu terz kapsamında sunuldu. Bu önerileri üç ana tema altında inceledik: i) motor beceri gelişimine ebeveyn katılımı, ii) ince motor beceri gelişimi için özel ev de kullanbilecek yardımcı araç ve iii) ince motor gelişimini desteklemek için tasarlanan araçların sürekli kullanımı. Buna göre, tasarımcılar 1) ebeveynler için gelişimsel ihtiyaçlar konusunda özel rehberlik ihtiyacını gözetmeli, 2) motor beceri performansına ilişkin bilgileri olumlu ve normatif olmayan bir şekilde sunmalı, 3) modüler araç tasarımına odaklanmalı ve çeşitli performansları desteklemek için modüllere farklı malzeme ve form özellikleri sağlamalıdır. 4) açık uçlu tasarım, çocuğun beklenmedik ve şaşırtıcı etkileşimi keşfetmesini sağlayabilir ve finansal olarak 5) modülleri takılabilir ve özelleştirilebilir hale getirerek kullanıcıların çeşitli konfigürasyonları keşfetmesine izin vermelidir.
Özet (Çeviri)
Developing fine motor skills early (10-18 months) is critical. During early infancy, the home environment, and children's developmental milestones, such as motor and cognitive development, are strongly linked. The availability of play materials and space and parents' input provide children with opportunities for action and support their motor development. This thesis focuses on designing tools to foster fine motor development at home. We designed a concept tool consisting of i) nine modules to support the performance of various fine motor tasks such as throwing, pinching, grasping, and twisting and ii) a companion mobile app to help parents monitor their children's demonstration of these tasks. We first conducted a user study with parents, investigating their reactions towards and expectations of the concept. Then, we conducted a user study with 20 children to observe how they interacted with the modules, looking into which fine motor skills they performed through the modules. The results of these two user studies revealed five design recommendations for developing tools to support young children's fine motor skills at home. We examined these recommendations under three border themes: i) parental involvement in motor skill development, ii) specialized household tools for fine motor development, and iii) sustained usage of tools for supporting fine motor development. Accordingly, designers should 1) provide tailored guidance on developmental needs for parents, 2) present information on motor skill performance in a positive and non-normative way, 3) focus on modular tool design and provide modules with diverse material and form attributes to support the performance of various motor skill 4) open-ended design might provide a child to explore unexpected and surprising interaction and finally 5) allow users to explore various configurations by making modules attachable and customizable.