Sınıf öğretmenlerine temel eğitim 1, 2, 3. sınıf öğrencilerinin din ile ilgili sorduğu sorular
Questions about religion asked by students in grades 1, 2, 3 of basic education to classroom teachers
- Tez No: 856132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye'de zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi (DKAB) dersi ilkokul 4. sınıfta başlamakta ilkokul 1, 2, 3. sınıfta din dersi bulunmamaktadır. Sınıf öğretmenleri, lisans eğitimleri sırasında pek çok dersin öğretimine yönelik ders aldığı gibi din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin öğretimine yönelik din kültürü ve ahlak bilgisi öğretimi adıyla bir ders almaktadır. Bu araştırma, ilkokulda görev yapan sınıf öğretmenlerine öğrencileri tarafından yöneltilen din ile ilgili soruları konu edinmektedir. Araştırmanın amacı, ilkokul 1, 2, 3. sınıf öğrencilerinin, sınıf öğretmenlerine din ile ilgili sorduğu soruları belirlemektir. Literatür taramasında ilkokulda din eğitimi üzerine yapılmış çalışmalar bulunmakla birlikte sınıf öğretmenlerine yönelik herhangi bir çalışmaya rastlanmamış ve zorunlu din dersinin bulunmadığı ilkokul 1, 2, 3. sınıf sürecinde öğrencilerin sınıf öğretmenlerine yönelik din ile ilgili sorularının neler olduğunun bilimsel olarak incelenmesi, araştırılması konusunda sahada bir boşluk olduğu tespit edilmiştir. Araştırma, ilkokul 1, 2, 3. sınıf öğrencilerinin dinî gelişimini destekleyecek çalışmalara kaynaklık etmesi açısından önem taşımaktadır. Araştırma ayrıca sınıf öğretmenlerinin din ile ilgili sorulara verdiği cevaplarda kullandıkları stratejileri ve soruları cevaplarken yaşanılan zorlukları da içermektedir. Bu zorlukların giderilmesine yönelik düzenlenecek hizmet içi eğitimlere ve lisans düzeyinde yapılacak değişikliklere kaynaklık etmesi açısından çalışma önem arz etmektedir. Nitel araştırma yöntemine göre tasarlanan araştırmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim – öğretim yılı Erzurum ili Yakutiye ve Palandöken ilçelerine bağlı farklı ilkokullarda görev yapan 15 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde doküman incelemesi ve görüşme tekniklerine başvurulmuştur. Görüşme formu olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizi içerik analizine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcılar, ilkokul 1, 2, 3. sınıf öğrencilerinin aile, dini kültürel çevre ve dijital içeriklerin etkisiyle iman konuları, ibadetler, dini günler ve bayramlar hakkında soruları bulunduğunu belirtmiştir. Katılımcılar, öğrenci sorularını cevaplandırdıklarını belirterek soruları cevaplarken kullandıkları stratejiler ve yaşadıkları problemler hakkında bilgiler vermiştir. Çalışma sonunda bahsedilen konu başlıklarına yönelik tespitlerde bulunulmuş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, compulsory religious culture and moral knowledge (DKAB) course starts in the 4th grade of primary school, and there is no religion course in the 1st, 2nd and 3rd grades of primary school. Classroom teachers take courses for teaching many courses during their undergraduate education, as well as a course called teaching religious culture and moral knowledge for the teaching of religious culture and moral knowledge. This research is about religion-related questions asked by students to classroom teachers working in primary schools. The purpose of the research is to determine the questions that primary school 1st, 2nd and 3rd grade students ask their classroom teachers about religion. Although there are studies on religious education in primary schools in the literature review, no studies were found for classroom teachers, and there is a gap in the field regarding the scientific examination and research of students' questions about religion to their classroom teachers during the 1st, 2nd and 3rd grades of primary school, where there is no compulsory religion course. It has been determined that . The research is important as it provides a source of studies that will support the religious development of primary school students in the 1st, 2nd and 3rd grades. The research also includes the strategies used by classroom teachers in their answers to questions about religion and the difficulties experienced in answering the questions. The study is important in terms of providing a source for in-service training to be organized to eliminate these difficulties and changes to be made at the undergraduate level. The case study design was used in the research designed according to the qualitative research method. The study group of the research consists of 15 classroom teachers working in different primary schools in Yakutiye and Palandöken districts of Erzurum province in the 2021-2022 academic year. Document review and interview techniques were used during the data collection process. A semi-structured interview form was used as the interview form. The analysis of the data was carried out according to content analysis. As a result of the research, participants stated that primary school 1st, 2nd and 3rd grade students had questions about faith issues, worship, religious days and holidays due to the influence of family, religious cultural environment and digital content. Participants stated that they answered student questions and provided information about the strategies they used and the problems they experienced while answering the questions. At the end of the study, determinations were made regarding the mentioned topics and suggestions were presented.