Yaşlı bireylerde COVİD-19 korkusu ve sosyal ağ ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of Relationship Between Fear of COVİD-19 and Social Network in Elderly People
- Tez No: 856133
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Tüm dünyada ve ülkemizde sayısı giderek artan yaşlı bireylerin Covid-19-pandemisinde riskli grupta yer almaları Covid-19 korkusuna; pandemiye yönelik kısıtlama tedbirlerine maruz kalmaları da sosyal ilişkilerde değişikliklere neden olmuştur. Bu çalışmada, 65 yaş ve üzeri bireylerin Covid-19 korkusu ve sosyal ağ ilişkilerinini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Mart-Temmuz 2023 tarihinde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde rastlanan 65 yaş ve üzeri, çalışmaya katılmayı kabul eden 423 katılımcı ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Sosyodemografik veri formu, Koronavirüs Korkusu Ölçeği(KKÖ) ve Lubben Sosyal Ağ Ölçeği-6(LSNS-6) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Relationship Between Fear of Covid-19 and Social Network in Elderly People Objective: İncreasing number of elderly people around the world had experienced reduction in their social network in pandemic because of Covid-19 fear and lockdown. The aim of this study is to investigate the relationship between Covid-19 fear and social network in 65 years and older people. Materials and Metods: This study was conducted in March-July 2023 with 65 years and older 423 patients by face-to-face survey in İzmir Katip Çelebi Univercity Atatürk Training and Research Hospital outpatient clinics. Data were collected using Patient İdentification Form, Fear of Covid-19 Scale and Lubben Social Network Scale-6(LSNS-6). Data were analyzed using IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 29.