Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi intörn veasistan hekimlerin deri kanserleri hakkındaki bilgidüzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels of interns and assistant physicians about skin cancers
  1. Tez No: 856169
  2. Yazar: ZÜLKÜF AKBALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki asistan ve intörn hekimlerin deri kanserleri hakkındaki bilgi düzeylerinin ve farkındalıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. Yüz yüze anket çalışmasıdır. Çalışma Ağustos- Eylül 2023 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya araştırmaya katılmayı kabul eden ve onam veren asistan ve intörn hekimler dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak 36 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Sosyodemografik verileri ve deri kanserleri hakkındaki farkındalığı değerlendirmek amacıyla oluşturulan 16 soru, Literatür taranarak ve konusunda uzman hekimlere danışılarak oluşturulan deri kanseri bilgisini ölçen 20 soruluk bilgi düzeyi anketi uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 93'ü (%38,7) kadın ve 147'si (%61,3) erkek olmak üzere toplam 240 hekim dahil edilmiştir. Hekimlerin %8,8'i dermatoloji + plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümünde, %48,3'ü dahili bölümlerde ve %15'i cerrahi bölümlerde asistan iken %27,9'u intörn hekimdir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the knowledge level and awareness of resident and intern physicians at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine about skin cancers. Method: Our study was cross-sectional and descriptive. It is a face-to-face survey. The study was carried out between August and September 2023 at Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine. Resident and intern physicians who agreed to participate in the study and gave their consent were included in the study. A questionnaire consisting of 36 questions was used as a data collection tool. 16 questions created to evaluate sociodemographic data and awareness about skin cancers, A 20-question knowledge level questionnaire measuring skin cancer knowledge, which was created by reviewing the literature and consulting specialist physicians, was applied. Results: A total of 240 physicians, 93 (38.7%) female and 147 (61.3%) male, were included in the study. While 8.8% of the physicians are assistants in the dermatology + plastic and reconstructive surgery department, 48.3% in the internal departments and 15% in the surgical departments, 27.9% are intern physicians.