Estimating the emission mitigation impact of light duty vehicle electrification in road transportation in the light of increasing motorization rate
Karayolu ulaşımında artan araç sahipliliği ışığında elektrikli hafif yüklü araçların emisyon azaltımının tahmin edilmesi
- Tez No: 856168
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Ulaştırma, sadece yüksek enerji tüketimine sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda fosil yakıt bazlı teknolojilerle çalışan bir sektördür. Ekonomik kalkınma ile ulaştırma talebi ve bir bölgedeki faaliyet arasında güçlü bir ilişki vardır, bu da beklenen büyümenin ve ekonomik kalkınmanın özel araç sahipliliğinde (motorizasyon oranı) artış olan gelişmekte olan ülkeler için çok zorlayıcıdır. Elektrikli araçlar (özellikle hafif yüklü araçlar) iklim değişikliği sakınımı için CO2 emisyonlarında azaltım sağlayabilir. Çalışma, motorizasyon oranı artışı odağında elektrikli araçların market penetrasyonunu ortak ortak modelleyerek, (i) araç parkı büyüklüğü, ii) hafif yüklü araçlardaki elektrikli araç payı, ve (iii) hafif yüklü araçlarda elektrikli araç sayısı tahminleri yapılmuştır. Mod, seyahat ölçeği ve yakıt türü bazlı seyahat karakteristikleri göz önüne alınarak, Türkiye'nin gelecekteki ulaştırma talebi (taşıt-km) tahminleri yapılmış olup, hafif yüklü araçların elektrifikasyonu sonrasındaki potansiyel emisyon azaltımları egzos emisyonları ve elektik tüketiminin de dahil edildiği net emisyon azaltımı olarak 2060 yılına kadar yapılmıştır. Gelecekteki elektrikli araç pazarını daha iyi anlamak için, üç farklı ekonomik büyüme seviyesine, üç motorizasyon doygunluk oranına ve hafif yüklü araçlarlar için farklı pazar penetrasyon politikası senaryolarına dayalı olarak hassasiyet analizleri yapılmıştır. 550 araç doygunluk oranı ve orta düzeyde ekonomik büyüme varsayımına göre, 2060 yılında araç sahipliliği 1000 kişi başına 474.1 araca ulaşacak ve toplam otomobil sayısı 39 milyona çıkacaktır. Lojistik büyüme modeli ile 2045'e kadar yüksek oranda elektrikli araçların büyümesini öngörürken, ardından bir yavaşlama olacağını, 2060'a kadar elektrikli otombillerin 19.5 ila 39 milyon arasında ve elektrikli hafif araçların ise 26.5 ila 52.9 milyon arasında olacağını tahmin edilmiştir. Beklenen elektrikli araç penetrasyonu için tahmin edilen büyüme gerçekleşirse, elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesi durumunda CO2 emisyonlarında azalmanın artırılabileceği açıktır. Türkiye'nin mevcut elektrik üretimi ile ilişkili karbon emisyon faktörleri, istenilen seviyelerde emisyon azaltımını ve net sıfır emisyon hedefine ulaşmayı zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transport sector not only has high energy consumption but also works on fossil fuel mostly. Strong relationship between economic development and transportation demand makes it more critical for developing countries, where there is a growth in private car ownership, called motorization rates (MR). Shift to electric vehicles (EVs), especially in Light Duty Vehicles (LDVs) may reduce CO2 emissions that can contribute to climate change mitigation. EV market estimation in the light of increasing MR based on expected GDP is proposed as a joint process used to estimate i) vehicle fleet size and ii) EV shares in LDVs, and iii) number of EV-LDVs. Assuming travel characteristics for different mode, travel scale and fuel type, total future demand in Turkey is estimated as vehicle-km travelled (VKT), in which CO2 emission reductions by the EV-LDVs are calculated a) with zero tailpipe emissions and b) including emissions due to electricity production. To better understand the future EV market, sensitivity analyses are conducted based on three different GDP growth levels, three MR saturation rates, and different EV market penetration policy scenarios for LDVs. Based on the saturation rate of 550 vehicles/1000 inhabitants and medium economic growth of GDP, in 2060, MR will reach to 474.1 vehicles, when total number of PCs will increease to 39 millions. The logistic growth model projected exponential EV growth until 2045, followed by a slowdown, estimating electric PCs (EV-PC) counts by 2060 ranging from 19.5 to 39 million, and electric LDVs (EV-LDVs) from 26.5 to 52.9 million. If the expected growth forecasts for EV penetration are realized, it is clear that the reduction in CO2 emissions can be increased if the electricity is produced from renewable energy sources. The carbon emission factors associated with Turkey's current electricity production make it difficult to the desired levels of emission reduction and the net-zero emission target.