İlkokul öğrencilerinin okuma anlama stratejilerini yaratıcı etkinliklerle geliştirmeye yönelik eylem araştırması
Action research on enhancing primary school students' reading comprehension strategies through creative activities
  1. Tez No: 856170
  2. Yazar: ELİF ÖZIŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUMİYE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırmada ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin okuma anlama stratejilerinin yaratıcı etkinliklerle gelişimini sağlamak amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden biri olan eylem araştırması temelinde yürütülmüştür. Araştırmanın uygulaması, 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Kahramanmaraş ilinin, Afşin ilçesinde bulunan bir köy okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 13 kız ve 11 erkek öğrenciden oluşan çalışma grubu, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden olan amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırmacı aynı zamanda uygulamanın yapıldığı sınıfın öğretmenidir. Uygulama 16 hafta sürmüştür. Araştırmanın veri toplama araçları gözlem formu, araştırmacı yansıtıcı günlüğü, öğrenci yansıtıcı günlüğü, yarı yapılandırılmış görüşme formları, video kayıtları, Formel Olmayan Okuma Envanteri ve McKenna ve Kear (1990) tarafından geliştirilmiş olan ve Kocaarslan (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan 'Garfield Görselli 1-6. Sınıf“Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği”nden oluşmaktadır. Veri toplama araçları süreç başında ve süreç sonunda kullanılmıştır. Bu araştırmada nitel veri toplama araçlarından elde edilen veriler, içerik analizi ile çözümlenmiştir. Nicel veri toplama aracından elde edilen veriler, (SPSS 20.00) istatistik paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, yaratıcı etkinliklerin öğrencilerin kitap sevgisini, okuma sevgisini ve kitap okuma isteklerini artırdığı, öğrencilerin etkinlikleri heyecanlı ve eğlenceli buldukları, etkinlik sürecine yüksek motivasyon ve istekle katıldıkları ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin süreç sonunda okuma anlama stratejilerinde olumlu yönde gelişim gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the influence of creative activities on the reading comprehension strategies of third-grade primary school students. Conducted as action research, the study utilized a qualitative research desing and was implemented in a village school in the Afşin district of Kahramanmaraş province during the Afşin district of Kahramanmaraş province during the 2021-2022 academic year, spanning 16 weeks. The study group, comprising 13 girls and 11 boys, was selected through purposeful sampling. The researcher, who also served as the class teacher, facilitated the implementation. Various data collection tools, including an observation form, researcher reflective journal, student reflective journal, semi-structured interview forms, video recordings, Non-Formal Reading Inventory, and the 'Garfield Visual Attitude Scale for Reading for Grades 1-6,' developed by McKenna and Kear (1990) and adapted into Turkish by Kocaarslan (2013), were employed at the beginning and end of the process. Qualitative data collected underwent content analysis, revealing positive changes in reading comprehension strategies.