Furan grubu içeren schiff bazları ve Co(II), Ni(II) ve Cu(II) komplekslerinin sentezi: Intimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of schiff bases and Co(II), Ni(II) and Cu(II) complexes containing furan group: Investigation of antimicrobial activities
- Tez No: 856189
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN URUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Koordinasyon kimyası, Anorganik Kimyanın en hızlı gelişen bilim dalıdır. Bu alanda ki çalışmalar, içinde bulunduğumuz yüzyılın ilk on yılından itibaren büyük bir ilerleme göstermiştir.(Bekaroğlu, Ö. 1972). Koordinasyon kimyasında sık karşılaşılan ligandlardan biri Schiff bazlarıdır. Bu ligandlar özellikle aldehit ve ketonların bir primer aminle verdiği kondenzasyon reaksiyonu sonucu oluşurlar. (Tüzün,1996). Kondenzasyon reaksiyonu sonucu oluşan karbon-azot çift bağına (C=N) azometin veya imin adı verilir. Koordinasyon bileşikleri sentezinde ligand olarak kullanılan Schiff bazları konusuyla birçok bilim adamı ilgilenmiş ve çeşitli kompleksler elde etmişlerdir. Schiff bazları boyar madde ve polimer teknolojisinde, ilaç sanayisinde, tıpta biyolojik olayların açıklanmasında, tarım alanında, roket yakıtı hazırlanmasında ve bunlardan başka daha bir çok alanda bu bileşiklerden büyük ölçüde yararlanılmakta, yeni sentezlerin yapılması yönündeki çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir (Pesavento ve diğ. 1983). Amin ve/veya karbonil bileşikleri beşli veya altılı şelat oluşturabilecek bir yapıya sahip iseler, metal iyonuyla kararlı bileşik yapabilirler. Metal-şelat teşekkülü birçok önemli biyolojik işlevlerde yer almaktadır. Kompleks bileşiklerinin özellikleri kullanılan ligand ve metal iyonuna bağlı olarak değişmektedir. Kompleks oluşumunda kullanılan metal iyonunun büyüklüğü, yükü ve iyonlaşma gerilimi kompleksin kararlılığını etkilemektedir. Ayrıca ligandların kompleksleri tarım sahasında polimer teknolojisinde polimerler için anti-statik madde olarak ve yapılarındaki bazı grupların özelliklerinden dolayı da boya endüstrisinde kullanılmaktadır. (Allan ve diğ., 1192). Jack-Bean üreaz enzimi ve bazı hidrojenaz enzimleri içerisinde çok az miktarda Schiff bazı Ni(II) komplekslerine rastlamıştır. (Costamagna ve diğ., 1992). Bu çalışmada ilk olarak furfurilamin ile üsnik asit ve benzer yapıdaki asitler ayrı ayrı reflux edilecektir. Elde edilen nihai ürün evaporatör ile çözücüsü uçurulacaktır. Elde edilen ligandlar ile metal kompleksleri sentezlenecektir. Ligandların sentezinde Cu(II), Co(II), Ni(II) metalleri kullanılacaktır. Sentezlemeler sonucunda elde edilen yeni kompleks yapılarının elemental analiz, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR kullanılacaktır. Son olarak sentez sonucu elde edilen komplekslerin antimikrobiyal etkinliği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Coordination chemistry is the fastest growing branch of Inorganic Chemistry. Studies in this field have shown great progress since the first decade of the current century (Bekaroğlu, Ö. 1972). One of the common ligands in coordination chemistry is Schiff bases. These ligands are formed by the condensation reaction of aldehydes and ketones with a primary amine. (Tüzün, 1996). The carbon-nitrogen double bond (C=N) formed as a result of the condensation reaction is called azomethine or imine. Many scientists have been interested in the subject of Schiff bases, which are used as ligands in the synthesis of coordination compounds, and they have obtained various complexes. Schiff bases are widely used in dyestuff and polymer technology, in the pharmaceutical industry, in the explanation of biological events in medicine, in the field of agriculture, in the preparation of rocket fuel, and in many other areas, and studies for new synthesis continue intensively (Pesavento et al. 1983). If amine and/or carbonyl compounds have a structure that can form quintuple or hexavalent chelates, they can form stable compounds with metal ions. Metal-chelate formation is involved in many important biological functions. The properties of complex compounds vary depending on the ligand and metal ion used. The size, charge and ionization voltage of the metal ion used in the formation of the complex affect the stability of the complex. In addition, complexes of ligands are used in agriculture, in polymer technology, as anti-static agents for polymers and in the paint industry due to the properties of some groups in their structures. (Allan et al., 1192). Very little Schiff base Ni(II) complexes were encountered in Jack-Bean urease enzyme and some hydrogenase enzymes. (Costamagna et al., 1992). In this study, firstly, furfurylamine and usnic acid and acids with similar structures will be refluxed separately. The final product obtained will be evaporator and its solvent will be evaporated. Metal complexes will be synthesized with the obtained ligands. Cu(II), Co(II), Ni(II) metals will be used in the synthesis of ligands. Elemental analysis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR of the new complex structures obtained as a result of the synthesis will be used. Finally, the antimicrobial activity of the complexes obtained as a result of synthesis will be examined.