BIST 100 endeksinde işlem gören firmaların muhasebe politikası seçimleri ve seçimde etkili faktörlerin analizi
Accounting policy choices of companies traded in BIST 100 index and analysis of factors affecting the selection
- Tez No: 856187
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İşletmeler tarafından tercih edilen muhasebe politikalarının finansal sonuçlara etkisi ve sonuçlarda farklılıklar ortaya çıkarması, araştırmacıların seçimleri etkileyen faktörlere odaklanmalarına yol açmıştır. Ek olarak Türkiye Finansal Raporlama Standartları'nın zaman içinde değişiklik gösterdiği ve kullanılan muhasebe politikalarının çeşitlilik kazandığı dikkate alındığında, seçilen muhasebe politikalarının incelenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada BIST 100 Endeksi'nde yer alan işletmelerin tüm sektörler bazında muhasebe politikası tercihlerinin belirlenmesi ve ayrıca işletmelerin muhasebe politikası tercihlerine etki eden faktörlerin yeni değişkenler yardımıyla analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Elde edilen bulgular neticesinde işletmelerin kapsamlı gelir tablosunu sunum biçiminde, finansal kuruluşlar dışındaki işletmeler için faiz gelirlerinin sınıflandırılmasında, maddi duran varlıkların sonraki ölçümlerinde ve yatırım amaçlı gayrimenkullerin sonraki ölçümlerinde sektörler bazında muhasebe politikası tercihleri farklılaştığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra muhasebe politikaları seçimine etki eden faktörler lojistik regresyon analizi ile test edilmiş, kârlılık oranı yüksek olan işletmelerin gelir artırıcı muhasebe politikaları seçme ihtimallerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of accounting policies preferred by businesses on financial results and the differences in results have led researchers to focus on the factors affecting the choices. In addition, considering that Turkish Financial Reporting Standards change over time and the accounting policies used become more diverse, the necessity of examining the selected accounting policies emerges. In this study, it is aimed to determine the accounting policy preferences of the companies in the BIST 100 Index on the basis of all sectors and also to analyze the factors affecting the accounting policy preferences of the companies with the help of new variables. As a result of the findings, it has been determined that accounting policy preferences differ on a sectoral basis in the way businesses present their comprehensive income statements, in the classification of interest income for businesses other than financial institutions, in the subsequent measurements of tangible fixed assets and in the subsequent measurements of investment properties. In addition, the factors affecting the choice of accounting policy were tested with logistic regression analysis, and it was concluded that businesses with high profitability rates are more likely to choose revenue-increasing accounting policies.