Farklı kanal ağzı bariyer materyalleri kullanılarak intrakoronal beyazlatma ajanlarının servikal bölgeye penetrasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the penetration of intracoronal bleaching agents into thecervical region using different intraorifice barriers
  1. Tez No: 856208
  2. Yazar: BUĞÇE SAKALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BASMACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, %35 Hidrojen peroksit jel ve sodyum perborat tetrahidrat + distile su karışımının intrakoronal beyazlatma ajanı olarak uygulandıklarında, farklı kanal ağzı bariyer materyallerinin sızdırmazlık özellikleri üzerine etkilerini belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmamızda genç bireylerden (14-25) çekilmiş, 120 adet, tek köklü, mandibuler premolar dişleri kullanıldı. Mine-sement birleşiminde (CEJ) dentin açıklığı veya sement defekti olmadığından emin olmak için, dişler x10 büyütme altında stereomikroskopta incelendi. Dişlerin oklüzal yüzeylerine endodontik giriş kaviteleri açıldıktan sonra çalışma boyu belirlendi ve her bir kök kanalının enstrümantasyonu, belirlenen çalışma uzunluğunda ProTaper Gold döner sistemi ile yapıldı. Ardından güta-perka ve AH Plus kanal patı kullanılarak tek kon tekniği ile kök kanalları dolduruldu. Güta perka kanal dolgusu mine-sement sınırının 3 mm altından uzaklaştırıldı. Kanal ağzı bariyer materyali olarak Cam iyonomer siman (CIS), TheraBase, ProProot MTA ve Biodentin kullanıldı (n=30/grup). Her bir bariyer grubu, 1., 4. ve 7. Günlerde uygulanan intrakoronal beyazlatma ajanına göre (HP/SP) alt gruplara ayrıldı. Dişlerin servikal 3 mm'lik kısmı hariç tüm dış yüzeyleri 2 kat tırnak ojesi ve şekillendirme mumu ile kaplandı. Örnekler, 2 mL distile su içeren 5 ml'lik bir Eppendorf tüpüne daldırıldı. Peroksit penetrasyonu, kolorimetrik demir tiyosiyanat yöntemi kullanılarak ölçüldü. Verilerin istatistiksel analizi üç yönlü ANOVA ve Tukey testi ile yapıldı (P=0,05). HP gruplarında CIS, 1.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to make a comparison between the effects of 35% hydrogen peroxide gel (HP) and sodium perborate with distilled water (SP) bleaching agents on the sealing characteristics of glass ionomer cement (GIC), TheraBase, ProRoot MTA and Biodentine intraorifice barriers. One hundred and twelve single-rooted mandibular human premolar teeth extracted from young patients (14-25 years) were chosen. Root cement and enamel-cement junction of teeth were examined under a stereomicroscope at 10x magnification to ensure there were no cement defect or dentin gap in enamel-cement junction. After the endodontic access cavities were opened on the occlusal surfaces of the teeth, the working length was determined. Instrumentation of each root canal was performed with a ProTaper Gold rotary system in the determined working length and filled with gutta- percha+AH Plus with a single cone technique using. Root fillings were removed 3 mm short of the cementoenamel junction (CEJ) and sealed with one of the following intraorifice barrier materials (n=30/group): 1. GIC; 2. TheraBase; 3. ProProot-MTA; 4. Biodentine. In each of the sub-groups, either HP or SP was used to perform intracoronal bleaching on days 1, 4, and 7. All outer surfaces of the specimens except the 3 mm cervical region were covered with nail polish and modeling wax layers. Specimens were immersed in a 5 ml Eppendorf tube that contained 2 mL of distilled water. The penetration of peroxide release was measured using the colorimetric ferric thiocyanate method. Statistical analysis of the data was performed with Three-way ANOVA and Tukey's test (P=0.05).