Askorbik asitin, fasiyal sinir hasarından sonra wallerian dejenerasyon üzerine etkisi
Effect of ascorbic acid on wallerian degeneration after facial nerve injury
- Tez No: 856209
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Ratlarda fasiyal sinir kesi sonrası fasiyal palsi oluşturduktan sonra Askorbik asidin fasiyal sinirin yenilenmesini desteklediğini göstermek. GEREÇ VE YÖNTEM: Cerrahi yöntem ile farelerde fasiyal palsi oluşturuldu. Askorbik asit, Deksametazon, Askorbik Asit+Deksametazon ve kontrol grubu olarak dörde ayrıldı. Ameliyattan hemen sonra Askorbik asit gruplarındaki hayvanlara 7 gün boyunca günde 200 mg/kg Askorbik asit verildi. Deksametazon grubundaki ratlara 7 gün intraperitoneal 1 mg/kg deksametazon verilmiştir. Doku kesitleri Olympus ışık mikroskobunda değerlendirildi. Cerrahi öncesi, tüm gruplardaki sıçanların sağ fasiyal ENOG kayıtları alındı. BULGULAR: Gruplarda kesi sonrası 1.hafta, 2. hafta ve 4.
Özet (Çeviri)
AIM: After inducing facial paralysis in rats by transecting the facial nerve, to demonstrate that ascorbic acid supports the regeneration of the facial nerve. MATERIALS AND METHODS: Facial palsy was induced surgically in rats. They were divided into four groups: Ascorbic Acid, Dexamethasone, Ascorbic Acid+Dexamethasone, and Control. Immediately after surgery, rats in the Ascorbic Acid groups were administered 200 mg/kg of ascorbic acid orally for 7 days. Rats in the Dexamethasone group received 1 mg/kg of dexamethasone intraperitoneally for 7 days. Tissue sections were evaluated under an Olympus light microscope. Preoperative facial ENOG recordings were obtained from all groups.