Farklı dairesel boşluklara sahip kirişlerin taşıma kapasitelerinin deneysel ve analitik olarak incelenmesi
Experimental and analytical investigation of the loading capacity of beams with different circular openings
  1. Tez No: 856250
  2. Yazar: AYŞE NUR GÖLCÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAMİL AKIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SERDAR ECEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Elektrik kabloları, havalandırma kanalları gibi tesisatların kirişten geçirilmesi gerektiği durumlarda kiriş gövdesinde boşluklar bırakılır. Bazı durumlarda tadilat yapılarak kirişlerde sonradan da boşluklar açılmaktadır. Bırakılan boşluğun boyutu, şekli, konumu gibi faktörler kirişin taşıma gücünü etkiler. Yeni imal edilecek yapılarda, kirişlerin sonradan kırılarak elektrik kabloları, tesisat boruları vb. geçirilmesi yerine, imalat esnasında bu boşlukların bırakılması avantajdır. Bu çalışmada bu durumda boşlukların taşıma kapasitesine etkisi araştırılmıştır. Bu zamana kadar yapılan çalışmalar en uygun boşluk şeklinin dairesel boşluk olduğunu gösterirken, taşıma gücündeki azalma küçük boşluklarda yaklaşık %1,5-%2'dir. Boyutuna göre boşlukların küçük ya da büyük olmasını belirleyen kriter boşluk çapının kiriş derinliğine oranıdır. Bu çalışmanın amacı, dairesel boşlukların etrafında güçlendirme yapılmadan boşlukların boyutlandırılmasını yapmak, yeni imal edilecek yapılarda imalat esnasında boşlukların beton kirişlerin taşıma kapasitesi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Kiriş numuneleri iki noktadan yük uygulanmasıyla deneye tabi tutulmuştur. Boşluksuz kiriş deney numunesi referans alınarak deneysel ve analitik çalışma yapılmış böylece kiriş davranışı araştırılmıştır. Boşluk çapları üç kirişte sırasıyla 50 mm, 75 mm ve 100 mm'dir. Boşlukların mesnete mesafesi her iki yönden L/4 olup eğilme bölgesinde kalmaktadır. Kiriş ebatları bütün kirişlerde aynı olmak üzere 300 x150 mm boyu 3000 mm'dir. Etriyeler Ø6/14-7, üst donatılar 2Ø10, alt donatılar 2Ø12dir. Yükler mesnetten her iki yönde L/4 uzaklıkta tekil olarak uygulanmıştır. Kirişler Abaqus 6.14 programında da modellenerek boşlukların etkisi analitik olarak da değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler Boşluk, kiriş, taşıma gücü
Özet (Çeviri)
In cases where installations such as electrical cables and ventilation ducts must be passed through the beam, openings are provided in web of the beam. In some cases, gaps are opened in the beams by making modifications. Factors such as the size, shape and location of the opening provided affect the bearing capacity of the beam. In newly constructed structures, the beams are subsequently broken and electrical cables, installation pipes, etc. are removed. It is advantageous to leave these gaps during manufacturing instead of inserting them. In this study, the effect of openings on the carrying capacity was investigated. While the studies carried out so far have shown that the most suitable opening shape is the circular opening, the decrease in bearing capacity is approximately 1.5%-2% in small opening. It is the ratio of the opening diameter to the beam depth that determines whether the openings are small or large according to their size. The aim of this study is to dimension the openings without reinforcement around the circular openings and to investigate the effect of the openings on the bearing capacity of concrete beams during manufacturing in newly manufactured structures.. The beam specimens were tested by applying a load from two points. The research was carried out by taking the solid beam test sample as a reference and based on the analysis results.The opening diameters are 50 mm, 75 mm and 100 mm in the three beams, respectively. The distance of the gaps to the support is L/4 from both directions and remains in the bending region. Beam dimensions are the same for all beams, 300 x 150 mm and 3000 mm in length. Stirrups are Ø6/14, upper reinforcements are 2 Ø10, lower reinforcements are 2Ø12. The beams were modeled in the Abaqus 6.14 program, and operations such as design and analysis were carried out in the program. The loads were applied individually at a distance of L/4 from the support in both directions. Keywords opening, beam, bearing capacity