Core kuvvet egzersizleri ile kombine edilmiş plyometrik antrenmanın EMG değerleri ve bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine akut etkilerinin incelenmesi
Investigation of acute effect of plyometric training combined with core strenght exercises on EMG values and some physical and physiological parameters
  1. Tez No: 765960
  2. Yazar: KORAY GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLU AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı, plyometrik antrenman (PA) ve core kuvvet egzersizleri ile kombine edilmiş plyometrik antrenman (CKPA) sonrasında 30 metre (m) sürat, dikey sıçrama yüksekliği (DS), bacak-sırt kuvveti (BSK) değerleri, lumbar erector spinae (LES), gastrocnemius (GC), vastus lateralis (VL) ve vastus medialis (VM) kaslarına ait EMG değerlerinin zamana bağlı akut değişimlerinin incelenmesidir. Bu çalışmaya A takım seviyesinde aktif hentbol oynayan 13 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar çapraz deney desenine göre: CKPA, PA ve kontrol (KG) olarak 3 gruba ayrılmıştır. Gruplar çalışma planına göre CKPA, PA ve KG olarak her hafta yer değiştirmiştir. Ölçümler 3 hafta boyunca haftada 3 gün 24 saat aralıklar ile uygulamalarından sonra yapılmıştır. 30 m sürat ve DS testleri, uygulama sonrası hemen (USH), 5. dakika (dk) ve 10. dk yapılırken, BSK testi ile beraber aynı anda yapılan EMG ölçümleri uygulama sonrası 5. dk, 10. dk ve 15. dk da tekrarlı ölçümler şeklinde yapılmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre; 30 m sürat ve DS üzerinde, uygulamalar arasında, süreler arasında ve uygulama-süre etkileşiminde; BSK üzerinde, PA uygulaması sonrası 5. dk ile 10. dk arasında; LES kası EMG değerleri üzerinde, uygulamalar arasında, CKPA ile PA arası 10. dk ve PA ile KG arası 15. dk; VL kası EMG değerleri üzerinde, PA uygulaması sonrası 10. dk ile 15. dk arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p≤0,05). LES kası EMG değerleri üzerinde, süreler arasında ve uygulama-süre etkileşiminde; BSK performansı, GC, VL ve VL kasları EMG değerleri üzerinde uygulamalar arasında, süreler arasında ve uygulama süre-etkileşiminde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0,05). Sonuç olarak; bu çalışma A takım seviyesinde bulunan aktif hentbolcuların sportif performansını geliştirdiği için CKPA ve PA kullanımını önermektedir. Bununla birlikte CKPA ve PA uygulamalarından sonra 5 dk boyunca sürat ve DS performansını arttırması ve koruması, PA uygulamasından sonra BSK performansını 5 dk boyunca, VL kası EMG değerlerini 15 dk boyunca arttırması ve koruması, CKPA ve PA uygulamalarından sonra LES kası EMG değerlerini 10 dk boyunca arttırması ve koruması açısından daha çok önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine 30 meters (m) speed, vertical jump height (DS), leg-back strength (BSK) values, lumbar erector spinae (LES) after plyometric training (PA) and plyometric training (CKPA) combined with core strength exercises, gastrocnemius (GC), vastus lateralis (VL) and vastus medialis (VM) muscles are to examine the acute changes in time-dependent EMG values. 13 women who play active handball at A level team voluntarily participated in this study. Participants were divided into 3 groups according to the crossover design: CKPA, PA and control (KG). The groups switch as CKPA, PA and KG every week according to the study plan. Measurements were made after the exercising at 24 hour intervals, 3 days a week for 3 weeks. While the 30m sprint and DS tests are performed immediately after the exercising (USH), at the 5th minute (min.), and at the 10th minute, the EMG measurements performed simultaneously with the BSK test are repeated at the 5th, 10th and 15th minutes after the exercising made as measurements. The results showed; On 30m speed and DS, between exercising, between periods and in exercising-time interaction; On BSK, between the 5th and 10th minutes after PA training; On LES muscle EMG values, between exercising, 10th minute between CKPA and PA and 15th minute between PA and KG; A statistically significant difference was found between the 10th and 15th minutes after PA training on VL muscle EMG values (p≤0.05). On the LES muscle EMG values, between periods and in the interaction of exercising-time; There wasn't statistically significant difference in BHC performance, GC, VL and VM muscle EMG values between treatments, between the times, and in the interaction time-interaction (p>0.05). As a result; this study recommends the use of CKPA and PA as it improves the sportive performance of active handball players at the A team level. In addition, it increases and maintains speed and DS performance for 5 minutes after CKPA and PA training, increases and maintains BSC performance for 5 minutes after PA training, VL muscle EMG values for 15 minutes, LES muscle EMG values for 10 minutes after CKPA and PA training. It is recommended more for its enhancement and protection.