Tipik konuşma gelişimi gösteren, motor planlamanın eşlik ettiği konuşma bozuklukları olan ve konuşma sesibozuklukları olan çocuklarda hataörüntülerinin anlamsız sözcük tekrartesti karşılaştırılması
Typical speech developing, motorspeech accompanied by planningpeople with speech voice disorders error in children with disorders patterns of nonsense word repetitiontest comparison
- Tez No: 856266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada motor planlamanın eşlik ettiği konuşma bozuklukları olan artikülasyon bozukluğu olan ve fonolojik bozukluğu olan çocukların hata örüntülerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda araştırmaya 4-7 yaş arası motor planlama güçlüğünün eşlik ettiği konuşma sesi bozukluğu olan 5, artikülasyon bozukluğu olan 5, fonolojik bozukluğu olan 5 katılımcı ve tipik gelişim gösteren 5 katılımcı dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında ''Katılımcı Bilgi Formu'', ''Motor Konuşma Becerisinin Dinamik Değerlendirmesi (DEMSS-TR)'', ''Sesletim Sesbilgisi Testi'' ve ''Anlamsız Sözcük Tekrar Testi'' kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Katılımcı çocukların gruplarına göre demografik özelliklerinin, Anlamsız Sözcük Tekrar Testi'ndeki hata örüntülerinin ve doğru üretim sayılarının betimsel istatistikleri (frekans, yüzde, medyan, min-maks değerler, ortalama, standart sapma) hesaplanmıştır. Gruplar arası hata örüntülerinin karşılaştırılmasında ki-kare test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to comparatively examine the error patterns of children with articulation disorders and phonological disorders, which are speech disorders accompanied by motor planning. For this purpose, 5 children with speech sound disorders accompanied by motor planning difficulties, 5 children with articulation disorders, 5 children with phonological disorders were included in the study. 5 participants with a disorder and 5 participants with typical development were included.“Participant Information Form”,“Dynamic Evaluation of Motor Speech Skills (DEMSS-TR)”,“Pronunciation Phonology Test”and“Junk Word Repetition Test”were used to collect the data. IBM SPSS 26.0 package program was used in the statistical analysis of the data obtained within the scope of the research. Descriptive statistics (frequency, percentage, median, min-max values, mean, standard deviation) of the demographic characteristics of the participating children, error patterns in the Nonsense Word Repetition Test, and the number of correct productions were calculated according to their groups. Chi-square test was used to compare error patterns between groups.