Kadın futbolcularda zihinsel becerinin sportif performans ile ilişkisi
The relationship between mental skills and sports performance in female football players
  1. Tez No: 1002350
  2. Yazar: ŞEFİKA ÇAĞLAYAN ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadın futbolcularda zihinsel (psikolojik) beceriler ile sportif performans arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımına dayalı ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışma grubunu amatör düzeyde futbol oynayan 27 kadın futbolcu (yaş: 18,22 ± 0,42 yıl; boy: 164,3 ± 5,52 cm; kilo: 54,15 ± 6,07 kg) oluşturmaktadır. Kadın futbolcuların demografik bilgileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”aracılığıyla elde edilmiştir. Zihinsel becerilerin değerlendirilmesinde“Sporcuların Psikolojik Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Sportif performans parametreleri kapsamında 20 m sürat testi, çeviklik testi, esneklik ölçümü, anaerobik güç testi ve maksimal oksijen tüketimi (MaxVO₂) değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmış; normal dağılım varsayımı çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerleri incelenerek test edilmiştir. Normal dağılımın sağlanması nedeniyle, zihinsel beceri alt boyutları ile sportif performans değişkenleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, zihinsel becerilerin genel düzeyi ile 20 m sprint performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki bulunduğunu (p<0,05), buna karşın esneklik, çeviklik, anaerobik güç ve MaxVO₂ değerleri ile zihinsel beceriler arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, zihinsel becerilerin özellikle sürat ve ivmelenme gerektiren performans görevlerinde daha belirgin rol oynadığını, buna karşılık dayanıklılık, anaerobik güç, çeviklik ve esneklik gibi performans bileşenlerinin daha çok fizyolojik ve biyomekanik faktörlere bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, kadın futbolcuların antrenman programlarına zihinsel beceri geliştirmeye yönelik yapılandırılmış uygulamaların entegre edilmesi, özellikle sprint performansının geliştirilmesi açısından önemli katkılar sağlayabilir. Ayrıca, farklı yaş grupları ve elit düzey sporcular üzerinde yapılacak karşılaştırmalı çalışmaların, zihinsel beceri–performans ilişkisine dair daha kapsamlı sonuçlar sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between mental (psychological) skills and athletic performance in female soccer players. The research was designed using a correlational survey model based on a quantitative research approach. The study group consisted of 27 female amateur football players (age: 18.22 ± 0.42 years; height: 164.3 ± 5.52 cm; weight: 54.15 ± 6.07 kg). Demographic information of the female soccer players was obtained through a“Demographic Information Form”developed by the researcher. The“Athlete Psychological Skills Assessment Scale”was used to evaluate mental skills. The sports performance parameters evaluated included a 20m sprint test, agility test, flexibility measurement, anaerobic power test, and maximum oxygen consumption (MaxVO₂). The SPSS 20.0 software package was used for the statistical analysis of the data; the assumption of normal distribution was tested by examining the skewness and kurtosis values. Pearson Correlation Analysis was applied to determine the relationships between the sub-dimensions of mental skills and the variables of athletic performance, as a normal distribution was ensured. The study findings showed a statistically significant and negative correlation between the general level of mental skills and 20 m sprint performance (p<0.05), while there was no significant correlation between flexibility, agility, anaerobic power, and MaxVO₂ values and mental skills. The results show that mental skills play a more prominent role, especially in performance tasks requiring speed and acceleration, while performance components such as endurance, anaerobic power, agility, and flexibility are more dependent on physiological and biomechanical factors. In this context, integrating structured exercises aimed at developing mental skills into the training programs of female soccer players can make significant contributions, particularly in terms of improving sprint performance. Furthermore, it is believed that comparative studies conducted on different age groups and elite athletes will provide more comprehensive results regarding the relationship between mental skills and performance.