WI-FI elektromanyetik dalga(WI-FI RF-EMF) uygulanmış ratların tiroid dokularında gen ekspresyonu seviyelerinin incelenmesi
Investigation of gene expression levels in thyroid tissues in rats treated with WI-FI electromagnetic wave (WI-FI RF-EMF)
- Tez No: 856272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada; ratlarda wireless uygulaması ile meydana gelen değişimlerin, tiroid dokularında bazı genlerin aktifleşen veya inaktive olan gen ifadesi parametrelerine yansımaları araştırılacaktır. Dolayısıyla bu çalışma kapsamında ratlara uygulanan wireless dalgalarının etkilerinin, tiroid dokusundaki çeşitli enzim düzeylerine yansımaları, total RNA miktarı ve belirlenmiş 12 gen bölgesi üzerindeki ekspresyon derecesi belirlenecektir. Bu analizler; son derece hassas ve güvenilir ölçüm yapabilen araştırma kitleri kullanılarak gerçekleştirilecektir. Sonuçta bu çalışmalardan elde edilen verilerin sunumu neticesinde bilim dünyasına katkı sağlaması beklenmektedir. Bu kapsamda, son derece orijinal, güvenilir ve hassas ölçümlerin kullanılacağı bu araştırmanın; bu alanda bundan sonra yapılacak olan birçok çalışma için de yol gösterici ve ışık tutucu olabileceği düşünülmektedir. Materyal Metod: 20 adet 16 haftalık 200-220 gr ağırlığında sağlıklı Wistar albino dişi rat kullanılmıştır. Deneylerde kontrol ve deney grubu olmak üzere, 2 grup hazırlanmıştır ve her bir grupta 10'ar dişi rat kullanılmıştır. Bu ratlardan deney grubuna WI-FI elektromanyetik alanı uygulanmış, kontrol grubuna uygulanmamıştır. Deney grubundaki ratlara evlerde, ofislerde kullanılan kablosuz internet cihazlarının en çok kullandığı 3 GHertz Elektromanyetik dalga uygulaması, 30 gün süresince günde 12 saat maruz kalacakları şekilde yapılmıştır. Kontrol grubundaki ratlar ise herhangi bir elektromanyetik ortama maruz kalmayacak şekilde 30 gün süresince Faraday Kafesi ortamında korunarak yaşatılmıştır. 30 günün sonunda ratlar sakrifiye edilmiş ve diseksiyon yapılarak, tiroid dokuları araştırmada kullanılmak üzere alınmıştır. Elde edilen örneklerin μL`sinde kaç nanogram RNA olduğunu hesaplamak için ve saflık kontrolü yapmak için spektrofotmetrik ölçüm gerçekleştirildi ve konsantrasyon tayinleri yapıldı. Yaklaşık olarak her bir örnek için 20-40 ng aralığında total RNA olduğu görüldü. RNA iv saflığını doğrulamak için A260/280 oranı kullanıldı. Sonraki basamaklarda expresyon analizleri için kullanılabilecek nitelikte kalitede saf RNA' ların oranının 1.8 -2.2 arasında olmasına dikkat edildi. cDNA eldesi için WizScriptTM cDNA Synthesis Kit (South Korea) kullanıldı. Gen ekspresyon analizleri için Applied Biosystem Step One Plus real time PCR (USA) cihazı kullanıldı. Real Time qPCR aşamasında GeneAll Real Amp TM SYBR master mix (Seoul, Korea) kullanıldı. Sentezlenen cDNA örneklerinin kantitatif analizi için SYBR Green ve pasif referans boyası ROX kullanılarak, boyaların floresan ışıma özelliklerinden yararlanarak real-time PCR gerçekleştirildi. Bu tez çalışması kapsamında gen ifadelenmesi (ekspresyon) değerlerinin belirlenmesi amacıyla, Beta catenin-Axin, beta-aktin, GAPDH, GSk-3B, TCF, WNT7A, WNT10A, WNT2, Beclin 1 ve 2, ATG5 ve 12 olmak üzere çok sayıda farklı gen bölgesinin incelenmesi söz konusudur. Real Time qPCR aşamasında house keeping gen olarak ACTB geni primerleri kullanıldı. Reaksiyon tamamlandıktan sonra veriler kaydedilerek analizler gerçekleştirildi. Gen ekspresyon sonuçlarından elde edilen fold change değerlerine göre istatistiksel hesaplamalar yapıldı. Kontrol grubu ve deney grubu arasında her bir gen ifadelenme katsayısı arasında istatistiksel anlamlı farklılıkların olup olmadığı GraphPad-Prism programı ile değerlendirildi. Grupların normalite özellikleri, Shapiro-Wilk testi ve Kolmogorov- Smirnov testleri ile değerlendirildiğinde non parametrik test varsayımlarını yerine getirdiği belirlendiği için, gruplar arası karşılaştırmalar Mann-Whitney istatistiksel analiz testi ile yapıldı. P değerinin
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; the effects of wireless waves exposure to rats, their reflections on various enzyme levels in the thyroid tissue, the amount of total RNA and the effects of the expression degree on the determined 12 gene regions will be investigated. These analyzes will be carried out using research kits that can make extremely sensitive and reliable measurements. As a result, it is expected to contribute to the scientific world as a result of the presentation of the data obtained from these studies. In this context, this research, in which extremely original, reliable and sensitive measurements will be used; It is thought that it can be a guide and light shedder for many future studies in this field. Material and Method: 20 healthy Wistar albino female rats, 16 weeks old, weighing 200-220 g, were used. In the experiments, two groups, control and experimental group, were prepared and 10 female rats were used in each group. Wireless electromagnetic field was applied to the experimental group. The rats in the experimental group were exposed to 3 GHertz Electromagnetic waves, most commonly used by wireless internet devices used in homes and offices, for 12 hours a day for 30 days. The control group, on the other hand, was kept alive in a Faraday Cage environment for 30 days without being exposed to any electromagnetic environment. At the end of 30 days, the rats were sacrificed and dissected, and their thyroid tissues were taken to be used in the research. In order to calculate how many nanograms of RNA are in μL of the samples obtained and to control the purity, spectrophotometric measurement was performed and concentration determinations were made. Approximately 20-40 ng of total RNA was found for each sample. A260/280 ratio was used to verify RNA purity. In the next steps, attention was paid to ensure that the ratio of pure RNAs of quality that could be used for expression analysis was between 1.8 and 2.2. WizScriptTM cDNA Synthesis Kit (South Korea) was used to obtain cDNA. Applied Biosystem Step One Plus real time PCR (USA) device was used for gene expression analysis. GeneAll Real Amp TM SYBR master mix (Seoul, Korea) was used in Real Time qPCR vii stage. For the quantitative analysis of the synthesized cDNA samples, real-time PCR was performed by using SYBR Green and the passive reference dye ROX, taking advantage of the fluorescent luminescence properties of the dyes. Within the scope of this thesis, in order to determine gene expression values, many different genes, including Beta catenin-Axin, beta-actin, GAPDH, GSk-3B, TCF, WNT7A, WNT10A, WNT2, Beclin 1 and 2, ATG5 and 12 ACTB gene primers were used as house keeping gene in Real Time qPCR stage. After the reaction was completed, the data were recorded and analyzed. Statistical calculations were made according to the fold change values obtained from the gene expression results. Whether there were statistically significant differences between each gene expression coefficient between the control group and the experimental group was evaluated with the GraphPad-Prism program. When the normality characteristics of the groups were evaluated with the Shapiro-Wilk test and Kolmogorov-Smirnov tests, it was determined that the non-parametric test assumptions were fulfilled, so the comparisons between the groups were made with the Mann-Whitney statistical analysis test. A P value of