2020-2023 yılları arasında kliniğimizde intrauterin inseminasyon sikluslarda luteal faz desteği olarak farklı progesteron dozları ve ek olarak verilen östradiol hemihidrat uygulamanın tedavi başarısındaki etkisi
The effect of different doses of progesterone and estradiol hemiestradiate as luteal phase support on treatment success in patients undergoing intrauterine insemination cycles
  1. Tez No: 856273
  2. Yazar: TOOMAJ JANFADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MURAT BAKACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada, IUI uygulanması planlanan hastalara luteal faz desteği için farklı dozlarda vajinal ve oral progesterona ilave olarak östrojen kullanılmasının hastaların klinik gebelik oranlarına etki edip etmediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne 2021- 2023 tarihleri arasında başvuran hastalar oluşturmuştur. Örneklemi ise infertilite tanısı almış hastalardan araştırmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerine uyan 35 oral didrogesteron kullanmış hasta, 36 vajinal mikronize progesteron kullanmış hasta 33 hasta oral didrogesteron+östradiol kullanmış hasta34 hasta vajinal mikronize progesteron+östradiol kullanmış hasta oluşturmuştur. Hastalardan veriler; hastaya ilişkin sorular ve laboratuvar sonuçlarından elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPPS 20.0 sürümü (IBM Corporation ) ile analiz edilmiş ve istatistiksel önem düzeyi p˂0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: Oral didrogesteron kullananların yaş ortalaması 30,18±4,922, vajinal progesteron kullananların yaş ortalaması 33,89±4,734, oral didrogesteron+östradiol kullananların yaş ortalaması32,25±6,120, vajinal progesteron+östradiol kullananların yaş ortalaması 30,23±4,104 ve gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p˃0,05). BKİ değişkenine bakıldığında vajinal progesteron kullananların ortalaması yüksek bulunmuş ancak gruplar arası fark tespit edilmemiştir (p˃0,05). Hastaların hormon değerleri açısından gruplar arası anlamlı fark bulunmamıştır (p˃0,05). Hastalarda biyokimyasal gebelik gelişme durumuna bakıldığında her dört grupta benzerlik olduğu, Yaş ile infertilite süresi (p=,000) ve indüksiyon sayısı (p=,000) arasında anlamlı fark olmadığı saptanmıştır (p˃0,05). Sonuç: Oral didrogesteron ve vajinal mikronize progesteron ve östradiol ile kombine tedaviler kullanan hastalar biyokimyasal gebelik gelişme açısından karşılaştırıldığında her dört grupta benzerlik olduğu, anlamlı fark olmadığı saptanmıştır (p˃0,05). Ancak diğer değişkenlerin etkisini değerlendirebilmek için daha büyük ve farklı merkezlerde daha fazla hasta sayı ile ileri çalışmalara gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the clinical pregnancy rates of patients who underwent IUI treatment and used different doses of vaginal and oral progesterone and estrogen for luteal phase support. Materials and Methods: The population of the study consisted of patients who applied to the Gynecology and Obstetrics Polyclinic of Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital between June 2021 and June 2023. The sample consisted of 35 patients who used oral dydrogesterone, 36 patients who used vaginal micronized progesterone, 33 patients who used oral dydrogesterone+estradiol, and 34 patients who used vaginal micronized progesterone+estradiol among patients diagnosed with infertility who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria. Data from patients; Obtained from patient questions and laboratory results. The data obtained were analyzed with SPPS 20.0 version (IBM Corporation) and the statistical significance level was taken as p˂0.05. Results: The mean age of oral dydrogesterone users was 30.18±4.922, the mean age of vaginal progesterone users was 33.89±4.734, the mean age of oral dydrogesterone+estradiol users was 32.25±6.120, the mean age of vaginal progesterone+estradiol users was 30.23±4.104 and no significant difference was found between the groups (p˃0.05). When the BMI variable was analyzed, the mean of those who used vaginal progesterone was found to be higher, but no difference was found between the groups (p˃0.05). There was no significant difference between the groups in terms of hormone values (p˃0.05). When the biochemical pregnancy development status of the patients was examined, it was found that there was similarity in all four groups, but there was no significant difference (p˃0.05). Between age and duration of infertility (p=.000) and number of inductions (p=.000) Conclusion: When patients using oral dydrogesterone and vaginal micronized progesterone and estradiol and combined therapies were compared in terms of biochemical pregnancy development, all four groups were similar, with no significant difference (p˃0.05). However, in order to evaluate the effect of other variables, further studies are needed in larger and different centers with a larger number of patients.