Yonca(Medicago sativa L.)bitkisinin hidrojenle zenginleştirilmiş su ile yıkanmasının yıkama suyuna geçen ağır metal içeriğine etkisi
The effect of washing the alfalfa (Medicago sativa L.) plant with hydrogen-enriched water on the heavy metal content transferred to the washing water
- Tez No: 856278
- Danışmanlar: PROF. DR. DUREYT VEZİROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, yonca (Medicago sativa) bitkisindeki ağır metal miktarına hidrojen ilave edilerek zenginleştirilmiş suların etkileri belirlenmiştir. Bu bağlamda yonca bitkisinin yaprakları sırasıyla ultra saf su, % 50 ve %100 oranlarında hidrojen ilave edilerek zenginleştirilmiş sular ile yıkanmıştır. Sonrasında yaprakta bulunan kalsiyum (Ca), arsenik (As), bakır (Cu), kadmiyum (Cd), magnezyum (Mg) ve kurşun (Pb) gibi ağır metal oranlarına hidrojen ilave edilerek zenginleştirilmiş suyun (HZS) etkisi araştırılmıştır. %100 ve % 50 oranlarında hidrojen ilave edilen yıkama sularının (HZS) kullanımının yonca yaprağındaki Mg konsantrasyonunu azalttığı; Ca, Cu, Cd, As ve Pb konsantrasyonlarını değiştirmediği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, HZS'nin yonca yapraklarındaki ağır metal konsantrasyonunu azaltabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of water enriched by adding hydrogen to the heavy metal amount in alfalfa (Medicago Sativa L.) plant were determined. In this context, the leaves of the alfalfa plant were washed with ultrapure water, water enriched by adding 50% and 100% hydrogen, respectively. Afterwards, the effect of enriched water by adding hydrogen (HZS) to heavy metal ratios such as calcium (Ca), arsenic (As), copper (Cu), cadmium (Cd), magnesium (Mg) and lead (Pb) in the leaf was investigated. It was concluded that the use of 100% and 50% hydrogen added washing water (HZS) reduced the Mg concentration in the alfalfa leaf, but did not change the Ca, Cu, Cd, As and Pb concentrations. As a result, it was determined that HZS could reduce the heavy metal concentration in alfalfa leaves.