Antiviral tedavi alan ve almayan hepatit B hastalarının uzun dönem takiplerinde siroz ve hepatoselüler karsinom gelişme oranlarının belirlenmesi
Determination of the development rates of cirrhosis and hepatocellular carcinoma in the long-term follow-up of hepatitis B patients who received and did not receive antiviral treatment
  1. Tez No: 856293
  2. Yazar: MEHMET BUĞRA TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GİŞİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
GİRİŞ: Hepatit B virüsü (HBV), ülkemizde ve dünyada hepatitten, siroz ve hepatoselüler kansere (HCC) kadar değişen şekillerde karaciğer hastalığına neden olarak, yaşamı tehdit eden önemli bir sağlık sorunudur. Kronik hepatit B (KHB)'yi tedavi etmek için interferon alfa ve nükleozid/nükleotid analogları olmak üzere 2 farklı ilaç grubu kullanılmaktadır. Bu tedaviler, HBV replikasyonunun uzun vadeli baskılanmasını sağlayarak sağ kalımı ve yaşam kalitesini artırmayı hedefler. AMAÇ: Çalışmamızın amacı, antiviral tedavi alan ve almayan KHB hastalarının uzun dönem takiplerinde, siroz ve HCC gelişme oranının belirlenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Polikliniği'ne başvuran, antiviral tedavi alan ve almayan hepatit B hastaları alındı ve hastalar 2013-2023 yılları arasında medullada kayıtlı antiviral raporları gözönüne alınarak retrospektif olarak tarandı. Çalışmamıza 333 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Hepatitis B virus (HBV) is an important life-threatening health problem in our country and around the world, causing liver disease ranging from hepatitis to cirrhosis and hepatocellular cancer (HCC). Two different drug groups are used to treat chronic hepatitis B (CHB): interferon alpha and nucleoside/nucleotide analogues. These treatments aim to improve survival and quality of life by providing long-term suppression of HBV replication. PURPOSE: The aim of our study is to determine the development rate of cirrhosis and HCC in the long-term follow-up of CHB patients who receive and do not receive antiviral treatment. MATERIALS AND METHODS: In this study, hepatitis B patients who applied to the Gastroenterology Polyclinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine, who received or did not receive antiviral treatment, were included, and the patients were retrospectively screened, taking into account the antiviral reports recorded in the medulla between 2013 and 2023. 333 patients were included in our study.